Stanowisko Okręgu Mazowieckiego PZD w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ogrodów działkowych w rejonie ulicy Kinowej oraz Jeziorka Gocławskiego

notepad-306312__180„Zapis dopuszczający funkcje rekreacyjno-sportowe oraz umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej jest bardzo niebezpieczny, gdyż może być pretekstem do przeprowadzenia likwidacji ogrodu”. 

 

Stanowisko Okręgu Mazowieckiego PZD w sprawie przystąpienia do sporządzenia
miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ogrodów działkowych w rejonie
ulicy Kinowej oraz Jeziorka Gocławskiego do Radnych M.St. Warszawy

Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Działkowców stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zapisów umożliwiających przekształcenie rodzinnych ogrodów działkowych położonych w kompleksie przy ul. Kinowej oraz Jeziorka Gocławskiego w tereny zieleni urządzonej o charakterze publicznym (parki, skwery), a także umiejscowienie na terenie ogrodów obiektów i urządzeń niezgodnych z ustawą o ROD (art. 2 pkt 9 ustawy o rod) i regulaminem ROD np. cukiernie, kawiarnie, boiska, oranżerie, cieplarnie, groty, mostki, stawy.

OM PZD w pełni aprobuje wyłącznie zapisy, które są zgodne z funkcjami jakie pełnią rodzinne ogrody działkowe. OM PZD jest za ochroną i utrzymaniem dotychczasowych rodzinnych ogrodów działkowych, nie zmniejszaniem ich powierzchni oraz utrzymaniem powierzchni biologicznie czynnej na dotychczasowym lub wyższym poziomie. Za tym również opowiadają się radni dzielnicy Pragi-Południe, którzy reprezentują mieszkańców dzielnicy dla których mają powstać plany. Podczas ostatniego posiedzenia, radni dzielnicy wskazali jak ważne są dla dzielnicy tereny ogrodów działkowych. W uchwale nr 83/XV/2015 z dnia 20 października 2015r., w sprawie zaopiniowania projektu Rady Miasta w sprawie przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przyznali, że głównym przeznaczeniem dla terenu ulicy Kinowej przy sporządzaniu planu zagospodarowania przestrzennego powinny być ogrody działkowe i przypisane im funkcje w obowiązujących przepisach prawa wraz z towarzyszącą im zielenią urządzoną. Natomiast szczegółowe zapisy i uzgodnienia planu powinny powstawać w ścisłym uzgodnieniu z przedstawicielami ROD oraz udziałem przedstawicieli Okręgu Mazowieckiego PZD.

Okręg Mazowiecki PZD zwraca uwagę, że zgodnie z art. 3 ustawy o rod jednym z celów ROD jest m.in. zaspokajanie wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa poprzez umożliwianie prowadzenia upraw ogrodniczych. Aby realizować ten cel, ogrody działkowe winny być wyposażone w odpowiednią infrastrukturę ogrodową. Zważywszy, że ogrody pełnią zróżnicowane funkcje społeczne, na ich terenie może znajdować się wiele różnych urządzeń, np. altany, pergole, place zabaw czy też siłownie plenerowe. Tym samym obecne zagospodarowanie terenów użytkowanych przez ogrody pokrywa się w części z zapisami studium i powinno być ono uwzględnione w przygotowywanych mpzp. Natomiast rozszerzenie w planach katalogu obiektów i urządzeń o funkcje usługowe, rekreacyjno- sportowe, komunikacyjne (ciągi pieszo-jezdne) – niezgodne z ustawą o ROD i regulaminem ROD – może spowodować likwidację ogrodów i zastąpienie ich parkami, skwerami, boiskami czy kortami tenisowymi. Tego najbardziej obawia się stowarzyszenie PZD, Ogrody i działkowcy.

OM PZD nie jest przeciwny, aby na terenie ogrodów powstawała nowa infrastruktura ogrodowa, z której oprócz działkowców mogliby korzystać okoliczni mieszkańcy. W wielu ogrodach na terenie Warszawy przy udziale władz samorządowych takie inwestycje powstały i przyczyniły się do większej integracji społeczności lokalnej z działkowcami. OM PZD jest natomiast zdecydowanie przeciwny przekształcaniu ogrodów w tereny sportowe takie jak np. boiska czy też w teren o funkcji usługowo-gospodarczej. Zapis dopuszczający funkcje rekreacyjno-sportowe oraz umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej jest bardzo niebezpieczny, gdyż może być pretekstem do przeprowadzenia likwidacji ogrodu.

Dlatego też OM PZD stoi na stanowisku, że dotychczasowe funkcje rodzinnych ogrodów działkowych powinny być zabezpieczone zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Natomiast sposoby szerszego otwarcia ogrodów na potrzeby społeczności lokalnej powinny być wypracowane w oparciu o obowiązującą ustawę o rod, statut i regulamin PZD przez radnych w porozumieniu z przedstawicielami OM PZD oraz Zarządami ROD. A w dokumentach planistycznych nie powinno być zapisów, które mogłyby w jakikolwiek sposób zagrozić istnieniu rodzinnych ogrodów działkowych.

Załącznik: skan stanowiska