Choroby róż i ich zwalczanie – wykład szkoleniowy dla działkowców

20 września br. w ośrodku szkoleniowym OZM PZD w Warszawie odbyła się prezentacja poświęcona chorobom róż i sposobom ich zwalczania w ogrodach. Zajęcia zorganizowane i adresowane do instruktorów SSI oraz zainteresowanych działkowców przeprowadziła dr Hanna Legutowska z SGGW. W wykładzie wzięła udział pani Małgorzata Wójcik – instruktor ogrodniczy KR PZD.

 

Mimo ciekawego, ważnego dla ogrodników i działkowców tematu zajęć oraz ich atrakcyjnej formie, propozycja nie spotkała się z dużym zainteresowaniem działkowców i instruktorów. A szkoda, bo zajęcia były bardzo przydatne i z pewnością pomocne w uprawie i ochronie róż na działkach.

Uczestnicy wykładu mogli w bardzo przystępny sposób zapoznać się z najczęściej atakującymi krzewy róż chorobami infekcyjnymi (powodowanymi przez grzyby i bakterie) i nieinfekcyjnymi (występującymi na skutek różnych reakcji fizjologicznych roślin na nieodpowiednie warunki uprawy, np. niedobór mikroelementów). Wśród omawianych chorób znalazły się przede wszystkim grzybowe – czarna plamistość róży oraz mączniak prawdziwy, które sprawiają najwięcej kłopotów w uprawie róż. Omawiane były także mączniak rzekomy, rdza róży, szara pleśń oraz zamieranie pędów, a także niebezpieczna, atakująca poprzez system korzeniowy werticilioza oraz częsta choroba bakteryjna – guzowatość korzeni.

Ogromną zaletą prezentacji była możliwość zapoznania się z najbardziej typowymi objawami każdej z chorób, dzięki przedstawianym fotografiom. Dr Legutowska wiele uwagi poświęciła profilaktyce i sposobom zapobiegania chorobom poprzez właściwą uprawę róż. Ponadto, omówione zostały zalecane w uprawie amatorskiej najlepsze środki do zwalczania chorób (także ekologiczne) oraz odmiany krzewów róż najbardziej podatne na choroby, a także te najbardziej odporne.

Na zakończenie wykładu prelegentka, przy pomocy przygotowanych slajdów, zrelacjonowała uczestnikom wykładu przebieg imprezy branżowej pod nazwą „Święto Róży”, która odbyła się w Kutnie w dniach 8-10 września br. Zaprezentowała najnowsze i najbardziej znane polskie odmiany róż, a także najbardziej znanych rodzimych producentów tych szlachetnych krzewów ozdobnych.

 

Maciej Aleksandrowicz

instruktor ogrodniczy

OZ Mazowiecki