Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy Jarosław Dąbrowski nie popiera stanowiska zrzeszenia „Dekretowiec” skierowanego do Wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej odnośnie rodzinnych ogrodów działkowych objętych działaniem tzw. dekretu Bieruta
20 lutego br. w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy odbyło się spotkanie przedstawicieli OZM PZD z Wiceprezydentem stolicy Panem Jarosławem Dąbrowskim. W spotkaniu uczestniczył także Dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Pan Marcin Bajko oraz Wiceburmistrz Dzielnicy Bemowo Pan Krzysztof Zygrzak. Ze strony OZM PZD w spotkaniu udział wzięli prezes OZM Pan Tadeusz Szmit, skarbnik OZM Pan Kazimierz Kosim, kierownik biura OZM Pani Anna Kubuj oraz radca prawny OZM Pani Ewelina Świątek.
Główne kwestie, którym poświęcone było spotkanie przybliżył na wstępie Prezes OZM Pan Tadeusz Szmit. Zwrócił uwagę przede wszystkim na list Związku Miast Polskich do Prezydenta RP w sprawie niekonstytucyjnych zapisów w nowej ustawie o ROD i poprosił o zajęcie stanowiska w tej sprawie przez władze Warszawy. Następnie złożył na ręce Pana Jarosława Dąbrowskiego stanowisko OZM PZD w tej sprawie. Ponadto poruszył temat powołania wspólnego zespołu ds. regulacji sytuacji prawnej gruntów zajmowanych przez ROD na terenie Warszawy (objętych tzw. „dekretem Bieruta”) oraz organizacji z władzami miasta letnich wczasów dla seniorów na terenie ROD, a także wystąpienia zrzeszenia „Dekretowiec” do Pani Wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej.
W odniesieniu do listu Związku Miast Polskich Wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski powiedział, że stosunek władz Warszawy do ogrodów działkowych jest jednoznacznie pozytywny. „Warszawa szczyci się mianem miasta zielonego i zależy nam na tym, aby ogrody działkowe w stolicy istniały i nadal się rozwijały” – powiedział wiceprezydent Dąbrowski. Dyplomatycznie unikał jednak, zajęcia jednoznacznego stanowiska w sprawie listu Związku Miast Polskich, oceniając go jako sprawę polityczną i podkreślając, że władze Warszawy skupiają się na pracy samorządowej i są absolutnie za istnieniem ogrodów działkowych w stolicy.
Natomiast w sprawie powołania wspólnego zespołu ds. regulacji stanu prawnego ogrodów warszawskich, przedstawiciele władz Warszawy poinformowali, iż jest już podjęta decyzja o powołaniu wspólnego zespołu, a zarządzenie w tej sprawie czeka już tylko na podpis Prezydent Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz. Podkreślono przy tym, że władze Warszawy podchodzą bardzo poważnie do tej sprawy i w skład zespołu zostali powołani urzędnicy wysokiego szczebla.
Kolejnym omawianym tematem była propozycja przedstawiona podczas ubiegłorocznego spotkania z Prezydent Warszawy dotycząca organizacji wypoczynku dla seniorów na terenach rodzinnych ogrodów działkowych. Przedstawiciele OZM PZD podkreślili, że wówczas Pani Prezydent bardzo pozytywnie odniosła się do tego pomysłu, ale niestety do dnia dzisiejszego nie ma odzewu ze strony władz Warszawy w tym zakresie. Rodzinne Ogrody Działkowe mogą zapewnić ze swej strony teren oraz infrastrukturę, gdzie mogą odbywać się wspólne imprezy dla seniorów. W związku z tym, jak powiedziała kierownik biura OZM PZD, jesteśmy otwarci na współpracę i zwracamy się po raz kolejny z prośbą o podjęcie takiej współpracy, bo przecież ogrody działkowe są dla wszystkich mieszkańców Warszawy, a więc podjęcie wspólnych działań odbyłoby się tylko z korzyścią dla samych działkowców jak i wszystkich innych mieszkańców miasta. PZD nie zamyka się przed mieszkańcami Warszawy, wręcz przeciwnie – ideą wczasów dla seniorów jest ich otwarty charakter. Natomiast potrzebna jest pomoc w zakresie ustalenia ogólnych ram tej współpracy, np. organizacji prelekcji, wykładów, kina letniego, czy wycieczek itp. W tym miejscu, Pan Kazimierz Kosim zwrócił też uwagę, że wiele ogrodów boryka się z problemem zaplecza socjalnego do przygotowania tego rodzaju imprez i na tym polu pomoc miasta byłaby także bardzo potrzebna.
Wiceburmistrz dzielnicy Bemowo Krzysztof Zygrzak, bardzo przychylnie odniósł się do propozycji współpracy w tej materii, zaznaczając przy tym, że dzielnica Bemowo ma doświadczenie w organizacji tego rodzaju imprez i bardzo chętnie nawiąże współpracę w tym zakresie, oczywiście na miarę swoich możliwości. Natomiast postulat OZM, aby wspólnie zająć się organizacją takiej formy wypoczynku ocenił jako bardzo ciekawy. Podkreślił przy tym, iż wspólny projekt wymaga konsultacji na szczeblu dzielnic, aby wypracować zunifikowany system oferty dla seniorów w całym mieście. Wyraził jednocześnie gotowość do spotkań w celu ustalenia szczegółowego planu działań w tej sprawie. Wiceprezydent Dąbrowski dodał, iż w jego ocenie Pan Burmistrz będzie najlepszą osobą do współpracy w zakresie organizacji wspólnych wczasów dla seniorów na terenie ROD. Jednocześnie dodał, iż chciałby poznać oczekiwania działkowców i propozycje tematów, które miałby obejmować wspólny projekt. W związku z tym, ustalono, że inicjatorem pierwszych spotkań „roboczych”, na których zostaną ustalone kolejne działania będzie Wiceburmistrz Bemowa, jako przedstawiciel władz Warszawy, natomiast propozycja tematów, które mają być omawiane zostanie przesłana przez biuro OZM PZD.
Przedstawiciele OZM PZD podnieśli też bardzo ważne z punktu widzenia działkowców wystąpienie zrzeszenia „Dekretowiec” skierowane do Pani Wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej. Pani Ewelina Świątek – radca prawny OZM PZD powiedziała, że główne tezy pisma, sprowadzają się do likwidacji ogrodów warszawskich lub przeniesienia ich poza miasto, nie wspominając już o jakichkolwiek odszkodowaniach należnych w takich przypadkach działkowcom. Prezydent Dąbrowski powiedział, iż absolutnie nie przychyla się do stanowiska zrzeszenia „Dekretowiec”, ale jednocześnie zaznaczył, że kwota roszczeń tzw. dekretowców sięga blisko 20 mld zł i najlepszym wyjściem z tej sytuacji byłoby uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej. Natomiast Dyrektor Marcin Bajko dodał, iż żadne nagłe rozwiązania w sprawie roszczeń z tytułu dekretu Bieruta nie są planowane, a wystąpienia, takie jak to zrzeszenia „Dekretowiec” to droga na skróty, która zawsze obarczona jest ryzykiem podjęcia działań mogących okazać się nieważnymi z punktu widzenia prawa, a zatem nie są to dobre rozwiązania.
Podczas spotkania został poruszony także problem przedłużającego się w nieskończoność przekazania na rzecz PZD terenów zamiennych za zlikwidowane ogrody działkowe. Kierownik biura OZM PZD podniosła, że nie może być tak, że władze miasta wciąż mnożą problemy, dla których nie jest możliwe przekazanie terenów zastępczych. Działkowcom, te tereny po prostu się należą, władze miasta podpisały stosowne porozumienie w tej sprawie i powinny się z niego wywiązać. Działkowców należy traktować poważnie i z szacunkiem. Niestety mało przekonujący w tej kwestii był Pan Dyrektor Bajko, który zasłaniał się negatywną opinią biura prawnego w zakresie projektu uchwały Rady Miasta stołecznego Warszawy w zakresie przekazania terenów zastępczych, twierdząc, że gdyby nie ta opinia, to uchwała byłaby już dawno podjęta. Jednocześnie dodał, że to przepisy prawa nie pozwalały na przekazanie terenów zastępczych, bo ustawa o ROD została uchylona przez Trybunał Konstytucyjny, a nowej jeszcze nie było. Nie jest to prawdą, bo jak podniosła kierownik biura OZM PZD, zarówno poprzednia ustawa o ROD, jak i obecna ustawa o ROD przewiduje tereny zastępcze za zlikwidowane ogrody. Poza tym, Trybunał konstytucyjny nie uchylił przepisów poprzednio obowiązującej ustawy o ROD od razu, przepisy ustawy o ROD obowiązywały jeszcze przez 18 miesięcy od wydania orzeczenia, a więc nie było żadnej tzw. luki prawnej i nic nie stało na przeszkodzie, żeby tego rodzaju uchwała została podjęta przez radnych Warszawy. Niestety wydaje się, że władzom Warszawy chodziło raczej o wydłużenie okresu oczekiwania, bo nie wiedziały jaki dokładnie kształt będzie miała nowa ustawa o ROD. Dyrektor Bajko odnosząc się do negatywnej oceny działań miasta w tej sprawie, stwierdził, iż jest już przygotowany projekt uchwały, który według jego wiedzy trafi pod obrady radnych w marcu tego roku, więc nie ma się czym martwić. A skoro działkowcy tak długo oczekiwali na teren zastępczy to, przedłużenie tego oczekiwania o jeszcze miesiąc czy dwa nie powinno już sprawić, żadnego problemu, bo przecież sprawa zostanie w końcu załatwiona. Powyższe wytłumaczenie zostało z niepokojem przyjęte przez przedstawicieli OZM PZD, ponieważ co podkreśliła kierownik biura OZM PZD, mamy nadzieję, że tym razem władze miasta wywiążą się ze składanych obietnic i nie skończy się na kolejnych zapewnieniach, że tak się stanie.
Spotkanie zakończyło się obietnicą ze strony przedstawicieli miasta o podjęciu współpracy z PZD w zakresie organizacji wypoczynku dla seniorów, a także kolejnym już, niestety, zapewnieniem, że w najbliższym czasie rozpocznie pracę komisja ds. uregulowania stanu prawnego ogrodów warszawskich.
Załącznik: stanowisko – Wiceprezydent Dąbrowski
AK/OMA