Rośliny wolne od chemii, czyli uprawiane i pielęgnowane ekologicznymi metodami dają smaczniejsze i zdrowsze plony. Często jednak utrzymanie ich w dobrej formie przez cały sezon może wymagać działania w konkretnym momencie. Profilaktykę i ochronę należy rozpocząć od użycia preparatów naturalnych, a dopiero w ostateczności sięgnąć ewentualnie po środki chemiczne przeznaczone do stosowania w amatorskiej uprawie roślin.
STOP dla szkodników!
Wczesna wiosna to ważny okres, bo rośliny rozpoczynają wegetację, ale budzą się także wrogowie roślin – szkodniki. Z tego względu, jak najwcześniej na przedwiośniu (zwykle luty/marzec), najlepiej przed pojawieniem się na drzewach liści, ale przy temperaturze powietrza około 10-12 stopni Celsjusza, warto przeprowadzić zabiegi chroniące drzewa owocowe oraz drzewa i krzewy ozdobne (np. iglaki – cis, modrzew, świerk) przed groźnymi szkodnikami – misecznikiem i przędziorkiem, ale także przed mszycami.
Istotne jest to, że opryski profilaktyczne wykonujemy preparatami olejowymi, nieszkodliwymi dla zdrowia i otoczenia, sporządzonymi na bazie oleju parafinowego (np. Promanal 60 EC, Treol, Emulpar). Po sporządzeniu roztworu, bardzo dokładnie opryskujemy gałęzie roślin, tak by były wyraźnie mokre. Ciecz pokrywa szkodnika gęstą warstwą i uniemożliwia mu oddychanie i jednocześnie rozwój złożonych jaj. Dzięki temu już wiosną możemy znacznie ograniczyć występowanie tych szkodników na działce, czy w ogrodzie w nowym sezonie.
Uwaga na kędzierzawość liści brzoskwini
W okresie bezlistnym (w czasie nabrzmiewania pąków, ale przed ich pękaniem) zalecany jest oprysk, zwalczający groźną chorobę grzybową brzoskwini – kędzierzawość liści, która powoduje mocne deformacje liści i osłabia drzewa. Oprysk wykonany zbyt późno, po rozwoju pąków i liści, nie da już oczekiwanego efektu i choroba będzie się rozwijać.
W profilaktyce tej choroby, stosujemy do oprysku przede wszystkim preparaty naturalne (np. wyciąg z krwawnika lub ze skrzypu) lub inne środki, np.: Miedzian 50 WP albo Syllit 65 WP (lub Pomarsol Forte 80 WG, Thiram Granuflo 80 WG). Bardzo dokładnie pokrywamy roztworem cieczy wszystkie części drzewa, a oprysk powtarzamy (co najmniej dwa razy), co 7-10 dni. Oprysk ten można wykoanc także już na jesieni, kiedy drzewa zrzucą już liście, a temperatura utrzymuje się na poziomie około 10 stopni Celsjusza.
Maciej Aleksandrowicz
OZ Mazowiecki