W drugiej połowie lutego można rozpocząć przycinanie i prześwietlanie drzew ziarnkowych (np. jabłonie, grusze) na działkach lub w ogrodach. Przycinanie drzew owocowych jest niezbędne dla lepszego owocowania i zachowania odpowiedniego pokroju korony. Jak przycinać starsze jabłonie?
Prześwietlanie starszych jabłoni
Na działkach, czy w ogrodach przydomowych prześwietlanie drzew najlepiej wykonywać, kiedy minie ryzyko wystąpienia największych mrozów – zwykle pod koniec lutego, w marcu lub nawet w pierwszej połowie kwietnia – ostatecznie do momentu pękania pąków.
Jeśli drzewa nie były cięte przez szereg lat, często przede wszystkim trzeba ograniczyć rozmiary korony, czyli zmniejszyć wysokość drzewa.
Koronę drzewa najprościej zmniejszyć poprzez przycięcie wierzchołka nad jakąkolwiek gałęzią boczną. Przy okazji można również skrócić wszystkie, zbyt długie gałęzie. Zwykle na pniu drzewa, pierwsze rozgałęzienia powinny zaczynać się co najmniej 50 cm od powierzchni ziemi (u starszych drzew może być wyższy, tak by można było łatwiej usuwać chwasty pod drzewem).
Formując koronę, warto kierować się zasadą, aby górna jej część była nieco węższa niż dolna, co pozwoli optymalny dostęp światła słonecznego – również do dolnych gałęzi. W tym celu, trzeba usunąć gałęzie wierzchołkowe i pozostawić młodsze, słabsze oraz wyciąć u nasady wszystkie pędy krzyżujące się lub układające się na siebie wewnątrz korony. Skracanie i przerzedzanie gałęzi starszych jabłoni ma za zadanie przede wszystkim zwiększenie dostępu światła do wnętrza korony i poprawę jej pokroju.
Aby ograniczyć przemienne owocowanie i drobnienie owoców, niezbędne jest wycinanie i skracanie gałązek drobnych. Wpływa to znacząco na ograniczenie ilości zawiązywanych pąków kwiatowych (dzięki temu owoce są większe, a owocowanie jest bardziej regularne).
Cięcie jabłoni zaniedbanych
W takim przypadku w pierwszej kolejności także należy przyciąć mocniej drzewo, aby uformować i przerzedzić jego koronę. Wierzchołek korony można przyciąć silnie – około 3-4 m nad ziemią, nad silną gałęzią boczną. W następstwie tego zabiegu, niebawem pojawia się duża liczba młodych, długich (nawet ponad metrowych) pionowych pędów, tzw. wilków – najlepiej wyciąć je latem (od czerwca do sierpnia) lub kolejnej wiosny (w następnym cięciu zimowym). Usuwanie wilków jest ważne, a jego zaniechanie spowoduje ponowne nadmierne zagęszczenie korony. Oprócz wilków, po cięciu pojawią się także inne, krótkie pędy (długości około 10-40 cm), które należy przerzedzić – to właśnie na nich wytworzą się pąki, które zaowocują w kolejnym roku.
Jak powinna wyglądać korona starszych jabłoni po cięciu?
Na starszych jabłoniach wystarczy pozostawić około 6-8 głównych konarów, np. w dwóch piętrach – po 3-4 konary na piętrze. W przypadku bardzo zaniedbanych, nie przycinanych drzew, należy wykonać mocne cięcie korony i wyciąć 1/3 (do 2/3 gałęzi), łącznie z wierzchołkiem. Warto przerzedzić także wszystkie drobniejsze gałązki, tzw. owoconośne.
opracowanie i zdjęcia:
Maciej Aleksandrowicz
OZ Mazowiecki PZD