Wydatkowanie środków z Funduszu Rozwoju ROD, a dotacje z funduszy zewnętrznych

Dzięki staraniom Okręgu Mazowieckiego i przy współpracy władz samorządowych w 2019r. szeroko otworzyły się drzwi do pozyskiwania dotacji zewnętrznych. Wiele Zarządów ROD wzięło na swoje barki ciężki trud pozyskania dotacji na przeprowadzenie szeregu inwestycji, polepszających funkcjonowanie, jak i wizerunek Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Okręg Mazowiecki PZD zdaje sobie sprawę, jak zaangażowane były Zarządy ROD i w jak szybkim czasie zapadały decyzje. Jednakże musimy pamiętać, iż tak jak w innych stowarzyszeniach, instytucjach czy wspólnotach obowiązuje nas przestrzeganie prawa powszechnego jak i uchwał statutowych.

Do takich uchwał należy min: Uchwała nr 14/III/2015 Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 1 października 2015r. „w sprawie zasad prowadzenia inwestycji i remontów w rodzinnych ogrodach działkowych w Polskim Związku Działkowców”, gdzie w sposób szczegółowy został opisany sposób prowadzenia inwestycji i remontów w ROD. Bardzo ważną kwestią jest sposób prowadzenia inwestycji przy jej wartości przekraczającej 50 000 zł. W tym przypadku bezwzględnie należy przeprowadzić przetarg. W przetargu nie może brać udział tylko jeden wykonawca. Kolejną rzeczą o której Zarządy ROD winny pamiętać, jest przekroczenie zwykłego Zarządu. Mówi o tym Uchwała Nr 300/2015 Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 24 listopada 2015r. w sprawie zasad udzielania przez prezydia okręgowych zarządów PZD zgody zarządom ROD na działanie przekraczające zakres zwykłego zarządu.

Działaniami przekraczającymi  zwykły zarząd są:

  • zawarcie umowy dotyczącej remontu lub innej inwestycji w ROD o wartości przekraczającej 7 000 zł
  • wydatkowanie środków ROD powyżej sum preliminowanych na dany cel w budżecie ogrodu uchwalonym na walnym zebraniu ROD.

Aby uzyskać zgodę od Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD należy, złożyć projekt umowy jaką ROD chce zawrzeć z wykonawcą wraz z kopią uchwały w sprawie realizacji inwestycji (remontu) oraz informację o zabezpieczeniach finansowych. Po sprawdzeniu przez Radcę Prawnego OM PZD dokumentacji, Okręgowy Zarząd Mazowiecki wydaje zgodę w formie uchwały na przekroczenie zwykłego zarządu. Wychodząc Państwu naprzeciw, został opracowany przez OM PZD wzór umowy, który w pełni zabezpiecza interes ROD . Znajduje się on na stronie www.mazowiecki.pzd.pl w zakładce druki.

Przeprowadzając inwestycję należy pamiętać, iż jeśli ROD chce korzystać ze środków znajdujących się na Funduszu Rozwoju ROD, musi mieć do tego zgodę Walnego Zebrania. Taką zgodą jest uchwała w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego (remontowego) podjęta przez Walne Zebranie (Konferencję Delegatów). W przypadku braku takiej uchwały należy jak najszybciej zwołać Nadzwyczajne Walne Zebranie. Na temat zasad funkcjonowania Funduszu Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Polskim Związku Działkowców stanowi Uchwała nr 11/III/2015 Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 1 października 2015 r.

Z Funduszu Rozwoju ROD można wydatkować środki na:

a) nabywanie praw do gruntów pod rodzinny ogród działkowy,

b) remonty, modernizacje, budowy i bieżące konserwacje  infrastruktury
ogrodowej w ROD,

c) zatrudnienie specjalistów w związku z prowadzonymi inwestycjami.

 

APM