Informacje, Ogrodnicze, Publicystyka

Warzywo na czasie, czyli dyniowy zawrót głowy

Warzywo na czasie, czyli dyniowy zawrót głowy

Jesień jest nie tylko okresem pogarszania się pogody oraz wzrostu zachorowań, przeziębień. Złota polska jesień to również czas zbioru wspaniałych warzyw i owoców. W tym czasie prym wiedzie dynia – warzywo, którego popularność stale wzrasta, ponieważ jest stosunkowo łatwa w uprawie oraz smaczna. Łączy w sobie znakomite właściwości odżywcze i zdrowotne, a także wielką wszechstronność w kuchni – będąc składnikiem ciast, sosów, zup, przetworów. Poza tym dynia pięknie dekoruje każdą działkę – duże owoce koloru intensywnie pomarańczowego wspaniale komponują się z otaczającą je jesienną burzą barw roślinności.

 

Oto najpopularniejsze odmiany dyni:

Dynia zwyczajna – to bardzo popularna odmiana dyni. Może osiągać naprawdę spore rozmiary. Miąższ i skórka tego rodzaju dyni jest pomarańczowa lub żółta. Odmiany dyni zwyczajnej to m.in.: kabaczek, patison i dynia makaronowa. Dynia zwyczajna będzie idealna na przetwory, na zupę i sosy. Trzeba jednak pamiętać, by doprawić je aromatycznymi przyprawami. Natomiast nie będzie odpowiednia do dyniowych deserów, ponieważ jest najmniej słodka ze wszystkich odmian.

Dynia Hokkaido – ma charakterystyczny kształt i ciemno pomarańczową skórkę.  Osiąga wagę ok. 1-2 kg. Można ją jeść ze skórką – nie wymaga obierania. Zawiera sporo pestek, jednak jej miąższ jest zwarty, przez co świetnie nadaje się do duszenia i smażenia. Ma lekko orzechowy smak. Doskonała do zup, sałatek, kopytek, past do pieczywa, a także do pieczenia. Sprawdzi się świetnie zarówno w zupie krem jak i w zupie pokrojona w kawałki, ze względu na swą mączystą i zwartą strukturę, przypominającą nieco batata lub ziemniaka. Bez problemu można ją przechowywać do kwietnia.

Dynia Muscat de Provence, czyli Prowansalska, Muszkatołowa lub Francuska – jest duża, podzielona na segmenty, ma ciemną zieloną skórkę, która miejscami przechodzi w pomarańcz i żółć. Miąższ jest intensywnie pomarańczowy, gruby, soczysty i zwięzły, o lekko owocowym aromacie. Wielu osobom w smaku trochę przypomina marchewkę. Dynia muszkatołowa cieszy się uniwersalnym zastosowaniem w kuchni, doskonała do placków, jak i na gnocchi z dyni. Nadaje się także do jedzenia na surowo.

Można ja przechowywać nawet 4-8 miesięcy.

Dynia makaronowa –  charakteryzuje lekko podłużny kształt i skórka w kolorze żółtym lub żółto-zielonym. Po przekrojeniu ukazuje się nam żółty miąższ, który pod wpływem obróbki termicznej (gotowania lub pieczenia) rozdziela się na nitki. Dynia makaronowa jest prosta do przygotowania i delikatna w smaku. Najlepiej upiec ją w całości w piekarniku, a następnie przekroić na pół. Po wyjęciu pestek, wybieramy widelcem miąższ, który rozdziela się na charakterystyczne włókna przypominające spaghetti. Dyniowe nitki można jeść jak makaron. Taki warzywny makaron najlepiej smakuje z sosem pomidorowym lub warzywami.

Dynia piżmowaButternut – ma charakterystyczny gruszkowaty kształt i jasną skórkę oraz małe gniazdo nasienne i  pestki, dzięki czemu nie tracimy wiele miąższu przy oczyszczaniu jej. Dynia piżmowa ma uniwersalne zastosowanie,  nadaje się zarówno do faszerowania i pieczenia, jak i przygotowania z niej puree czy zupy. Ma delikatny orzechowy smak. Z tej dyni, a zwłaszcza z jej górnej części wychodzą frytki. Wystarczy pokroić górną część w słupki, natłuścić np. olejem kokosowym i upiec w piekarniku.

Vademecum uprawy dyni:

Dynia najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, bogatej w azot. Znakomicie nadaje się do posadzenia na kompostowniku – tutaj będzie dobrze rosła, a dodatkowo zasłoni składane na kompostowniku odpadki. Do optymalnego wzrostu potrzebuje temperatury 25 st. C (minimum to 8 st. C). Dynia jest uprawiana z siewu wprost do gruntu lub z rozsady. Pierwsze nasiona można wysiać około 10 maja, w rozstawie co 20 cm w rzędzie i 50 cm między rzędami (naprzemianlegle, rzędowo lub w szachownicę). Podczas wzrostu należy spulchniać i odchwaszczać glebę między roślinami, podlewać oraz dwukrotnie nawozić.

 

Malwina Milewska

biuro Okręgu Mazowieckiego PZD

zdjęcia: pixabay.com

Opracowano na podstawie:

https://www.garneczki.pl/blog/popularne-rodzaje-dyni-jadalnej-zastosowanie/

https://lokalnyrolnik.pl/blog/dynia-krolowa-jesieni-rodzaje-i-odmiany-dyni/

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów