Wyniki konkursu organizowanego przez Komisję Europejską ogłoszone zostały 22 czerwca br. w Lublanie, która obecnie posiada tytuł Zielonej Stolicy Europy. W wielkim finale zabrakło Warszawy, a znalazły się w nim 3 miasta – dwa holenderskie: Hertogenbosch i Nijmegen oraz szwedzka Umea. Tytuł Zielonej Stolicy Europy 2018 przyznano holenderskiemu Nijmegen.
Warszawa również ubiegała się o miano zielonej stolicy w 2018 roku. Wśród głównych atutów stolicy władze wskazywały m.in. niskoemisyjny transport publiczny, stuprocentowe oczyszczanie ścieków czy unikalną różnorodność flory i fauny. Warto przypomnieć, iż również ogrody działkowe zostały uwzględnione w oficjalnych filmowych materiałach promujących walory „zielonej” stolicy, a Prezydium OZM PZD wystąpiło z wnioskiem do władz Warszawy o włączenie potencjału warszawskich ROD do aplikacji konkursowej.
Przedstawiciele stowarzyszeń ekologicznych oraz lokalni aktywiści podkreślają, iż porażka Warszawy związana jest niewątpliwie z chaotyczną zabudową miasta i prodeweloperską polityką betonowania wszystkiego i wszędzie. Brak jest realnej ochrony prawnej dla istniejących terenów zielonych i strategii tworzenia nowych. Problemy te dotyczą również ogrodów działkowych na terenie Warszawy. Przed stolicą zatem sporo pracy, w której można czerpać z dobrych europejskich wzorców, a sam udział w konkursie może być dobrym prognostykiem na przyszłość i motywacją do dalszego działania.
O tytuł Zielonej Stolicy Europy mogą ubiegać się miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców. W rywalizacji mogą uczestniczyć miasta państw członkowskich Unii Europejskiej, państw ubiegających się o członkostwo oraz Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Zwycięskie miasta doceniane są za miejskie programy działania, koncentrujące się w szczególności na ekologicznym rozwoju i tworzeniu nowych miejsc pracy.
Zwycięskie Nijmegen to niewielkie miasto we wschodniej Holandii w prowincji Geldria, leży w pobliżu granicy z Niemcami nad rzeką Waal, 20 km na południe od Arnhem. Liczy około 160 tys. mieszkańców i jest najstarszym miastem w Holandii.
Do tej pory tytuł Zielonej Stolicy Europy otrzymało 9 miast: Sztokholm (2010), Hamburg (2011), Vitoria-Gasteiz (2012), Nantes (2013), Kopenhaga (2014), Bristol (2015), Lublana (2016), Essen (2017) oraz Nijmegen (2018).
OMA