INFO, Informacje, Ogrodnicze

Termokompostowniki – sposób na szybki kompost bez wysiłku

Termokompostowniki – sposób na szybki kompost bez wysiłku

Regulamin ROD obliguje działkowców do kompostowania odpadów roślinnych i organicznych pochodzących z działki, ale nie musi być to trudne. Sposobem na łatwe i skuteczne kompostowanie bioodpadów na działce mogą być gotowe, przystosowane do szybkiego rozkładu materii organicznej termokompostowniki. Obecnie dostępne są modułowe, specjalne konstrukcje różnej pojemności, które można ustawić na działce lub na terenie ROD. Dzięki odpowiedniej technologii, zapewniającej naturalną wentylację i zastosowanym materiałom już po kilku miesiącach można uzyskać gotowy kompost do zasilania gleby i roślin. Termokompostowniki warto także wziąć pod uwagę przy rozpatrywaniu zakresu wsparcia ROD grantami z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w programie „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”.

 

Każdy sposób kompostowania i pożytecznego wykorzystania odpadów roślinnych i organicznych z działki jest cenny, ekologiczny i wskazany. Kompostowniki mogą mieć oczywiście różną formę i kształt, ale jednymi z prostszych, a zarazem najbardziej skutecznych są tzw. termokompostowniki, czyli gotowe konstrukcje, złożone z prostych modułów, łatwych do samodzielnego złożenia i ustawienia w dowolnym miejscu.

Mogą być one czworoboczne, sześcioboczne lub nawet ośmioboczne, a dzięki modułom z których są zbudowane, możliwe jest otwieranie kompostowanej pryzmy niemal w każdym miejscu, co ułatwia pobieranie kompostu. Ponadto, zastosowane do wykonania kompostowników materiały (zwykle pochodzące z recyklingu polietylen i polipropylen) są dość lekkie, a przede wszystkim zapewniają trwałość konstrukcji i działania termokompostownika nawet do niemal 30 lat.

Dostępne są różne objętości termokompostowników – od kilkuset do ponad 2000 litrów i zazwyczaj nie mają dna (można ustawiać je bezpośrednio na ziemi), ale posiadają pokrywy górne (często dwuczęściowe, otwierane). Tego typu kompostowniki nie zajmują dużo miejsca, bo ich średnica i wysokość zwykle nie przekracza 120-180 cm (w zależności od kształtu i objętości).

Dzięki modułowej konstrukcji ścian bocznych, zapewniającej stałą wentylację i dostęp wody deszczowej, a jednocześnie wytrzymałym i trwałym materiałom (odpornym na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne), składowana materia organiczna rozkłada się szybciej niż w tradycyjnym kompostowniku.

Kształt i zastosowane konstrukcja termokompostowników, powoduje, że masa organiczna ma optymalne napowietrzenie, wilgotność oraz temperaturę  niezbędną do tworzenia kompostu z bioodpadów. Ułatwieniem jest tu także brak konieczności mieszania zawartości kompostownika, czy stosowania środków przyspieszających rozkład materii.

Jeśli ustawimy termokompstownik w nasłonecznionym, przewiewnym miejscu z dostępem do wody deszczowej okres kompostowania może skrócić się nawet do 6 miesięcy. Oznacza to, że niemal po każdym sezonie działkowym, możemy na jesień uzyskać gotowy do zastosowania kompost, czyli naturalny nawóz do odżywienia i wzbogacenia gleby. Nie tylko trzeba, ale warto kompostować!

Termokompsotowniki mogą służyć nie tylko na działce, ale także jako wspólne kompostowniki na terenie ROD. Jest to więc także dobre rozwiązanie przy wyborze zakresu wsparcia ROD grantami z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w programie „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”. Zakup kompostowników/termokompostowników na tereny wspólne w ogrodach, czyli wsparcie działań ekologicznych znajduje się w katalogu inwestycji możliwych do realizacji w konkursie grantowym. 

 

Opracowanie:

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki PZD

źródło i zdjęcia: www.topkompostownik.pl

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów