8 kwietnia br. w ROD „Malborska” odbyło się kolejne spotkanie szkoleniowe dla działkowców i instruktorów SSI poświęcone zasadom wiosennego cięcia drzew i krzewów owocowych. Praktyczny pokaz tej niełatwej sztuki poprowadził pan Romuald Dziuban – kierownik Pola Doświadczalnego (Sadu) SGGW w Wilanowie.
Zajęcia zostały zorganizowane z inicjatywy zarządu i instruktora ogrodowego ROD „Malborska” przy współpracy z działem ogrodniczym OZM PZD. ROD „Malborska” to jeden z większych ogrodów w Warszawie, liczący ponad 760 działek. Dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja, dzięki czemu można mieć nadzieję, że poruszane w czasie zajęć problemy będą miały szanse dotrzeć do jak najszerszej grupy działkowców, a kolejni chętni będą w przyszłości korzystać z oferty szkoleniowej OZM PZD. Do pokazu wytypowane zostały dwie działki, na których rosną drzewa w różnym wieku i różnych gatunków, co pozwoliło omówić zasady cięcia w sposób wyczerpujący i możliwie, jak najbardziej przystępny.
Dzięki wielu pytaniom i aktywności uczestników szkolenia, prowadzący pokaz zademonstrował i szczegółowo wyjaśnił zasady cięcia różnych gatunków drzew i krzewów owocowych (np. jak prowadzić winorośl). Biorący udział w szkoleniu działkowcy mogli między innymi dowiedzieć się, jak uformować młode drzewka zaraz po posadzeniu, a także co zrobić (w miarę możliwości) z drzewami starszymi, szczególnie z tymi, które przez dłuższy czas nie były cięte i prześwietlane.
Uczestnicy pokazu dowiedzieli się także, jak skutecznie i rozważnie chronić drzewa i krzewy owocowe na działkach przed chorobami i szkodnikami, jak stosować środki ochrony roślin. Wiele uwagi poświęcono między innymi uciążliwiej w ostatnich latach chorobie – rdzy gruszy oraz często występujących szkodnikach, jak np. żerujących na jabłoniach, gruszach i śliwach owocówkach, czy nasionnicy trześniówce – znanego szkodnika (tzw. „robaka”) czereśni i wiśni.
Wszyscy biorący udział w szkoleniu działkowcy otrzymali poradnik wydawnictwa ”Działkowiec” – „Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych”, a zainteresowanie tematem pielęgnacji drzew owocowych przekazywane jest już najmłodszemu pokoleniu, czego przykładem był udział w zajęciach całych rodzin z dziećmi.
Jak podkreślali sami działkowcy, zajęcia tego typu „otwierają oczy” na wiele istotnych problemów nawet doświadczonym użytkownikom działek w ROD, a nowi mogą właściwie prowadzić drzewa owocowe na swoich działkach już na samym starcie swojej przygody z działką. Wszystko to pokazuje, iż w ogrodach jest duże zapotrzebowanie na inicjatywy szkoleniowe i są one bardzo dobrze oceniane.
Maciej Aleksandrowicz
st. instruktor ds.ogrodniczych
OZ Mazowiecki PZD