Sprawy z dyżuru telefonicznego: W jaki sposób działkowiec może przenieść swoje prawo do działki na rzecz osoby bliskiej?

Przeniesienie prawa do działki na rzecz osoby bliskiej za życia działkowca (np. między rodzeństwem) rządzi się tymi samymi prawami co przeniesienie prawa do działki na rzecz osoby obcej. W tym celu należy sporządzić umowę przeniesienia prawa do działki (wzór umowy dostępny jest w zakładce „Druki”), a następnie podpisać ją w obecności notariusza. Notariusz poświadcza podpisy osób zawierających umowę. W tym miejscu podkreślić trzeba, że przeniesienie prawa do działki może mieć charakter nieodpłatny.

W dalszej kolejności należy zgłosić się do Zarządu ROD, na terenie którego znajduje się działka będąca przedmiotem umowy i złożyć wniosek o zatwierdzenie przeniesienia prawa do działki. W terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania pisemnego wniosku o zatwierdzenie, Zarząd ROD składa – na podstawie uchwały – oświadczenie w przedmiocie zatwierdzenia przeniesienia praw do działki W przypadku przeniesienia prawa do działki na rzecz osoby bliskiej, Zarząd ROD nie ma możliwości odmowy zatwierdzenia. Osoba bliska nabywająca prawo do działki jest zobowiązana do uiszczenia w roku nabycia prawa do działki opłaty ogrodowej przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z zarzadzaniem ROD podwyższonej o kwotę określoną przez okręgową radę PZD (tzw. „wpisowe”), natomiast zwolniona jest z opłaty ogrodowej przeznaczonej na pokrycie wydatków na inwestycje, remonty i bieżącą konserwację infrastruktury ogrodowej (tzw. „opłata inwestycyjna”). Należy przy tym pamiętać, że osobami bliskimi są: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, dzieci rodzeństwa oraz osoby pozostające w stosunku przysposobienia.
MRR