11 lutego br. w biurze Okręgu Mazowieckiego PZD w Warszawie odbyło się spotkanie instruktorów SSI PZD z terenu Warszawy. Omówiono zasady działania SSI, a także obecne możliwości działania instruktorów SSI w ogrodach, aby zaktywizować i zachęcić młodsze pokolenie działkowców do pełnienia tej funkcji w ogrodach.
W spotkaniu wzięli udział nie tylko działkowcy będący już instruktorami ogrodowymi SSI od lat, ale przede wszystkim działkowcy młodszego pokolenia, chcący działać w swoich ogrodach. Z zaproszenia do udziału we wspólnej dyskusji o SSI i jej odtworzenia w ROD, skorzystało kilkanaście osób z różnych ogrodów warszawskich i podwarszawskich.
Wśród nich znalazła się także instruktor krajowa SSI (pełniąca swą funkcję od wielu lat) pani Barbara Brzezińska z ROD „Współpraca” w Łomiankach, która opowiedziała młodszym koleżankom i kolegom, jak wyglądała na przestrzeni lat jej praca jako instruktora w ogrodzie. Wspomniała miedzy innymi o praktycznych pokazach cięcia drzew, a także udziale w walnych zebraniach oraz różnego rodzaju przeglądach działek, konkursach i szkoleniach. Zaznaczyła też, że aktywny instruktor ogrodowy jest realną pomocą dla działowców, którzy często korzystają z jego wskazówek i wiedzy – nie tylko ogrodniczej, ale i dotyczącej przepisów związkowych.
W trakcie spotkania, główny specjalista ds. ogrodniczych OZM PZD Maciej Aleksandrowicz, w ramach wprowadzenia omówił zasady działania oraz strukturę SSI, zgodnie z uchwałą nr 11/95 KR PZD w sprawie Społecznej Służby Instruktorskiej w PZD. Skupiono się przede wszystkim na zadaniach instruktora ogrodowego i możliwości jego działania w ROD, ale także współpracy instruktor z zarządem ROD i Okręgiem oraz finansowanie działań instruktorów.
Jako przykład ciekawej formy działania instruktora ogrodowego SSI, posłużyła prezentacja, którą przedstawiła pani Katarzyna Maśna, instruktor ogrodowa SSI z ROD „Fort Szczęśliwice” i współorganizatorka spotkania. Opowiedziała o założonym przy ROD „Klubie Ogrodnika”, który zrzesza nie tylko działkowców, ale też chętnych okolicznych mieszkańców. Dzięki zaangażowaniu instruktor ogrodowej i aktywizacji działkowców, udało się w ciągu dwóch sezonów w ciekawy sposób zagospodarować otoczenie domu działkowca i zaplanować oraz obsadzić przylegający do niego wspólny ogródek. Członkowie klubu spotykają się cyklicznie i zajmują się między innymi zbieraniem i przechowywaniem nasion, pozyskanych z uprawianych na działkach roślin, ale też dzielą się nadmiarem sadzonek ze społecznością lokalną oraz organizują imprezy edukacyjno-ogrodnicze.
W dalszej części spotkania dominowała dyskusja i wymiana doświadczeń na temat najczęstszych problemów w ogrodach oraz możliwości działania jako instruktor ogrodowy. Przedyskutowano także pomysły konkretnych zajęć (szkoleń lub warsztatów), jakie obecnie mogłyby pomóc w rozwiązaniu istniejących w ROD kłopotach. Poruszono przede wszystkim problem zbyt małej świadomości działkowców w zakresie kompostowania odpadów zielonych oraz ich zrębkowania i ściółkowania. Wśród pomysłów szkoleń dla działkowców nie zabrakło więc zajęć/warsztatów poświęconych zasadom właściwego kompostowania, a także wykorzystania zielonych odpadów w uprawie działki.
Ponadto, wśród możliwych do realizacji działań oświatowych zgłoszonych przez instruktorów zaproponowano także organizację: zajęć edukacyjno-przyrodniczych dla dzieci na terenie ROD, instruktażu na temat analizy chemicznej gleby, prelekcji na temat naturalnych metod i preparatów ochrony roślin, wycieczek do ciekawych ogrodów botanicznych lub pokazowych, warsztatów ornitologicznych oraz praktycznych pokazów cięcia drzew owocowych.
Instruktorzy zaproponowali także zaktywizowanie obecności instruktorów w social mediach, w tym utworzenie specjalnej grupy na FB, która będzie pomagać wymieniać informacje i doświadczenia. Dzięki formującej się już grupie instruktorów SSI na Facebooku, łatwiejszy będzie bieżący kontakt, a także wymiana pomysłów w celu utworzenia harmonogramu działań szkoleniowych SSI w ogrodach.
Instruktorzy bardzo pozytywnie ocenili spotkanie, uznając je za bardzo inspirujące i pokazujące nowe, ciekawe możliwości dla instruktorów w ogrodach. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał najnowszą książkę wydawnictwa Działkowiec pt. „Sztuka cięcia drzew owocowych” autorstwa dr Eweliny Gudarowskiej oraz tematyczne broszury wydane przez KR PZD.
Następne spotkanie instruktorów SSI zaplanowano 4 marca br. w ramach praktycznego pokazu cięcia drzew owocowych, zaplanowanego w ROD „Fort Szczęśliwice” w Warszawie, który poprowadzi współpracujący z OZM PZD pan Romuald Dziuban – kierownik Pola Doświadczalnego SGGW.
Maciej Aleksandrowicz
biuro Okręgu Mazowieckiego PZD