8 grudnia br. w ośrodku szkoleniowym OZM PZD w Warszawie odbyło się spotkanie szkoleniowe dla instruktorów SSI i zainteresowanych działkowców, którego głównym punktem był wykład poświęcony rozpoznawaniu szkodników glebowych i metodom ich zwalczania. Omówiono i wyjaśniono także najbardziej aktualne problemy z życia Okręgu i PZD.
Przed rozpoczęciem wykładu, wiceprezes OZM PZD Krzysztof Podlewski przybliżył zebranym działkowcom aktualną sytuację Okręgu i Związku, w tym przede wszystkim sprawę nierzetelnych i nieprawdziwych materiałów prasowych oraz telewizyjnych szkalujących PZD i OZM, które ukazały się w ostatnim czasie. Odniósł się do kwestii likwidacji ROD „Bohaterów Westerplatte” i odszkodowań dla działkowców oraz wyjaśnił wszystkie nieprawdziwe informacje podane na ten temat w TVP i Gazecie Wyborczej. Kwestie te w bardzo nieprawdziwy sposób, oczerniający PZD i OZM PZD przedstawiono w programie TVP 1 – „Magazyn śledczy Anity Gargas”. Wiceprezes OZM PZD zaapelował jednocześnie o aktywne występowanie z protestami w tej sprawie i uświadamianie działkowcom w ogrodach, iż media świadomie manipulują opinią publiczną, aby szkalować PZD.
Wykład pod hasłem „Szkodniki glebowe – zagrożenia dla roślin, metody ich zwalczania” przygotowany został w formie ciekawej prezentacji, którą przedstawiła dr Hanna Legutowska z Katedry Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie. Działkowcy mogli dowiedzieć się i zobaczyć, jak wyglądają najczęściej spotykane szkodniki (w różnych stadiach rozwojowych), które żerują w glebie, jednocześnie niszcząc rośliny ogrodowe, trawniki, a także krzewy i drzewa. Były to między innymi znane wszystkim i uciążliwe pędraki, czy turkuć podjadek.
W czasie prezentacji dr Legutowska omówiła również najskuteczniejsze metody zapobiegania wystąpieniu szkodników (np. uprawę właściwie dobranych roślin), a także preparaty stosowane do zwalczania larw i innych form rozwojowych szkodników glebowych. Ponadto uczestnicy wykładu mogli uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania i wątpliwości dotyczące zwalczania wspomnianych szkodników.
Mimo umiarkowanego zainteresowania propozycją OZM PZD i skromnej frekwencji instruktorów i działkowców, spotkanie można uznać za udane, a informacje przekazane w czasie wykładu oceniono jako przydatne w uprawie roślin na działkach w ROD.
Maciej Aleksandrowicz
st. instruktor ds. ogrodniczych
OZ Mazowiecki PZD