Wyjątkowy spacer i niecodzienny wykład miał miejsce w miniony piątek (22 września) w Ogrodach Siekierkowskich. Działkowcy z ROD Siekierki, Siekierki 2 oraz ROD Mechanizacja zorganizowali spotkanie z prof. Sławomirem Murawcem, współtwórcą ornitologii terapeutycznej. Wykład odbył się w świetlicy ROD Siekierki i zgromadził nie tylko działkowców, ale również lokalną społeczność. Niektórzy zainteresowani przyjechali na wykład i spacer aż z dalekiej Białołęki!
W czasach niepewności jutra, wojny za wschodnia granicą, traumy po długiej pandemii COVID 19 szukamy sposobów na zrelaksowanie się i odzyskanie spokoju oraz równowagi. W sukurs przychodzą nam ptaki, a dokładnie ich obserwacja, przebywanie wśród nich oraz słuchanie wydawanych przez nich odgłosów. Okazuje się bowiem, że przebywanie z ptakami łagodzi stany lekowe i depresyjne oraz znacznie poprawia nasz dobrostan psychiczny. Profesor Murawiec w wykładzie wprowadzającym przedstawił bardzo ciekawe badania pokazujące korelację pomiędzy obserwacją ptaków, a łagodzeniem stresu.
Biorąc pod uwagę fakt coraz większego odsetka ludzkości (obecnie to około 55% światowej populacji) żyjącego w warunkach miejskich, obecne tam ptaki stanowią dla wielu osób jedyną możliwość spotkania dziko żyjących gatunków fauny.
Po wykładzie odbył się na spacer do Rezerwatu Obszar Natura 2000, który sąsiaduje bezpośrednio z Ogrodami Siekierkowskimi by poszukać naszych ptasich terapeutów.
Nieopodal Ogrodów Siekierkowskich na Mokotowie, przez Rezerwat Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły, przebiega jeden z najpopularniejszych szlaków ornitologicznych w Polsce.
Obszar specjalnej ochrony ptaków „Dolina Środkowej Wisły” znajduje się tuż za bramą Ogrodów Siekierkowskich i powstał po to, by chronić lęgowiska gatunków ptaków zagrożonych wymarciem w całej Unii Europejskiej m. in. rybitwy rzecznej i rybitwy białoczelnej. Nie znaczy to oczywiście, że nie spotkamy tam innych gatunków – swoje siedliska maja tam tez mewy pospolite, sieweczki rzeczne, sieweczki obrożne i zimorodki.
Działkowcy zaświadczają, iż niejednokrotnie widzieli na swoich działkach dzięcioły, synogarlice, bączki, dzięcioły czarne, podróżniczki, pokrzewki, jarzębatki czy gąsiorki. Dzięcioł czarny jest stałym mieszkańcem Ogrodów Siekierkowskich. Efekty obserwacji ptaków bytujących na w Ogrodach Siekierkowskich oglądać można było na pięknych fotografiach ptaków autorstwa Pana Jerzego Tarkowskiego -prezesa ROD Siekierki.
Przewodnikiem spaceru był prof. Murawiec, a przeszliśmy przez tereny ROD Siekierki, Mechanizacja i Siekierki 2, by wejść do Rezerwatu Natura 2000 od strony Wału Zawadowskiego, usytuowanego tuż za Ogrodami. Wyposażeni w lornetki i aparaty fotograficzne wędrowaliśmy wytrwale w poszukiwaniu ptaków. I nie zawiodły nas! Zidentyfikowaliśmy aż 7 gatunków ptaków!
Ptasie śpiewy wykorzystuje się z powodzeniem w terapiach laryngologicznych. Już godzinna sesja poprawia zapamiętywanie szczegółów dźwięków, wrażliwość na specyficzne tony i poprawność dyskryminacji słyszanych dźwięków na te generowane przez człowieka, jak i pochodzące od zwierząt. Bardziej zaawansowane praktyki kliniczne mówią nawet o możliwości powrotu do świata dźwięków pacjentów z silną dysfunkcjonalnością aparatu słuchu – pisze prof. Murawiec w swojej książce zatytułowanej „Ornitologia terapeutyczna.
Uczestnicy spaceru wrócili zrelaksowani, dotlenieni i odstresowani. Tak działa ornitologia terapeutyczna i tak działają rodzinne ogrody działkowe. Łączą ludzi i dziką naturę, uzupełniające się ekosystemy – żadne bez drugiego nie może istnieć.
Izabela Wodzińska
ROD Mechanizacja