Informacje, Informacje OZM, Publicystyka

Rozpoczął się „Festiwal Ogrodowych Inspiracji 2017”

Rozpoczął się „Festiwal Ogrodowych Inspiracji 2017”

13 czerwca br. w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie rozpoczęła się II edycja Festiwalu Ogrodowych Inspiracji. W programie m. in. pokazy aranżacji ogrodowych, wystawy, wykłady i prezentacje poświęcone projektowaniu, zagospodarowaniu oraz  pielęgnacji ogrodów i terenów zieleni. Wstęp na imprezę jest wolny i potrwa ona do 25 czerwca. 

 

 

Organizatorem festiwalu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów z siedzibą w Poznaniu oraz Centralna Biblioteka Rolnicza w Warszawie. Towarzyszące imprezie, pokazowe aranżacje ogrodowe (zlokalizowane przed wejściem do gmachu biblioteki oraz na jej tarasie), wykonane w ramach wystawy „Inspiracje-Aranżacje”, przygotowane zostały przez laureatów konkursu o tej samej nazwie, którego finał odbył się podczas poznańskich Targów Gardenia 2017. Ich motywem przewodnim jest „Ogród z książką”. Festiwalowi towarzyszy także wystawa malarstwa pt. „Emocjami malowane”.

Otwierające festiwal seminarium, poświęcone było kilku aspektom związanym z planowaniem oraz projektowaniem i zakładaniem ogrodów i terenów zieleni. W czasie kilku zwięzłych prezentacji uczestnicy wykładów mogli dowiedzieć się czym jest koncepcja miasta-ogrodu, poznać alternatywne materiały do wykonania nawierzchni w ogrodzie, zapoznać się z etapami planowania i projektowania kącika wypoczynkowego w ogrodzie, a także z najnowszymi technologiami zakładania trawników. Wszystkie wykłady i prelekcje dotyczące zagospodarowania terenów zieleni  prowadzone były przez projektantów, architektów krajobrazu z terenu całej Polski.

Uwagę uczestników seminarium przykuł szczególnie pierwszy wykład pt. „Miasta-Ogrody” wygłoszony przez entuzjastę zieleni w mieście, socjologa kultury prof. dr. hab. Andrzeja Tyszkę z Uniwersytetu Warszawskiego. W bardzo przystępny sposób omówił i zaprezentował historię idei urbanistycznej nazywanej „Miasto-Ogród” lub „Miasto-Las”. Przedstawił, jak na przestrzeni czasu zmieniała się koncepcja ogrodu doskonałego – od ogrodów Edenu po koncepcje ogrodów przypałacowych, a następnie przydomowych, związanych z tzw. budownictwem ogrodowym.

Pierwsze miasta zaprojektowane wg tej koncepcji powstały w Anglii i w Niemczech. W późniejszym czasie idea rozlała się po całej Europie, docierając także do Polski. Pierwszym miastem zaplanowanym na wzór miasta-ogrodu były podwarszawskie Ząbki, później – Podkowa Leśna, Ostoja i wiele innych na terenie całego kraju. Rozwój miast-ogrodów zahamowały obie wojny światowe, a późniejsze koncepcje urbanistyczne skupiły się już raczej na wielkopowierzchniowym budownictwie mieszkaniowym, nazywanym czasem przekornie „ogrodami z betonu”.  Jak zaznaczył prof. Tyszka, idea miast-ogrodów powstała z początkiem XX w. i przetrwała do dziś. Obecnie próbuje się powracać do idei z rożnym skutkiem w mniejszej skali, ponieważ jest on wciąż nowatorska i stwarza zdrowe warunki do życia ludzi.

Przy tej okazji prof. Tyszka odniósł się również do ogrodów działkowych stwierdzając, iż rozwinięta w XX wieku, dobrze zorganizowana formuła ogrodów działkowych w miastach jest znakiem czasu i stała się namiastką dążenia ludzi do otaczania się zielenią. Jak stwierdził profesor Andrzej Tyszka, dzięki ogrodom działkowym, swój ogródek może mieć każdy, a nie tylko, jak to bywało dawniej zamożni mieszkańcy, czy dworska arystokracja.

Festiwal Ogrodowych Inspiracji to impreza otwarta dla wszystkich ogrodników i miłośników zieleni, która potrwa do 25 czerwca. Kolejna jej odsłona to konferencja pod hasłem „Urządzanie ogrodów i terenów zieleni  – kreatywność, bezpieczeństwo, przepisy”, która odbędzie 22 czerwca. Z pewnością zakres merytoryczny festiwalu, jak również pokaz aranżacji ogrodowych może okazać się inspirujący i przydatny także dla działkowców w codziennym użytkowaniu działek. Zachęcamy do udziału w imprezie wszystkich chętnych działkowców z terenu Warszawy i okolic.

Załącznik: Festiwal Ogrodowych Inspiracji – szczegóły

oma

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów