Informacje, Informacje OZM

Rada m. st. Warszawy przystąpiła do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla części dzielnicy Praga-Południe

Rada m. st. Warszawy przystąpiła do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla części dzielnicy Praga-Południe

info-31211__180W dniu 5 listopada b.r. odbyła się XIX sesja Rady m.st. Warszawy, na której zostały podjęte dwie bardzo ważne dla działkowców uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.):

 

 

  1. Obszaru Gocławia w rejonie Jeziorka Gocławskiego (druk nr 539)
  2. Obszaru ogrodów działkowych w rejonie ul. Kinowej (druk nr 540)

Należy zaznaczyć, że pierwszy teren objęty analizą obejmuje ROD Mandragora, ROD Bora-Komorowskiego i ROD Saska-Kępa. Natomiast drugi teren objęty analizą obejmuje ROD Kinowa, ROD Waszyngtona, ROD Kolejarz, ROD 25-lecia PRL oraz ROD „Energetyk-Górnik-Nauczyciel”.

Radni zgodnie podjęli decyzję o konieczności przygotowania dla tych terenów m.p.z.p. Na 55 głosujących wszyscy Radni byli „za” podjęciem obu uchwał. Jako jedyny Radny Pan Andrzej Kropiwnicki zadał krótkie, acz dające do myślenia pytanie: czy jest wiadomo jakie skutki finansowe pociągnie za sobą uchwalenie w przyszłości zmian przeznaczenia tych terenów w stosunku do obecnego ich wykorzystania? W swoim krótki przemówieniu Pan Marek Mikos p.o. Dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy zaznaczył, że teraz, dopiero po podjęciu tych uchwał przez Radnych m.st. Warszawy rozpocznie się ta właściwa procedura przygotowywania m.p.z.p. dla omawianych terenów, będą zgłaszane i rozpatrywane wnioski, przygotowywane będą szczegółowe analizy (w tym analiza finansowa skutków uchwalenia w/w planów). Powiedział również, że samo podjęcie przez Radnych w dniu dzisiejszym obu uchwał nie przesądza na tym etapie czy np. będzie przez te tereny przebiegła tramwaj czy nie a jeśli będzie to którędy.

OM PZD wyraził swoje stanowisko w tej sprawie (tekst w załączeniu). Szczególną uwagę przy sporządzaniu tych dwóch m.p.z.p. należy zwrócić na to, czy rozwiązania jakie będą proponowane podczas konsultacji i/lub wyłożeń nie spowodują utrudnień (lub wręcz uniemożliwią) korzystania z ogrodu lub jego części. OM PZD jest zdania, że wszelkie rozszerzenia katalogu dostępnych możliwości zagospodarowania terenu mogą spowodować w niedalekiej przyszłości częściowe lub całkowite likwidacje ogrodów. Dlatego tak ważnym jest aby działkowcy i Zarządy Ogrodów znały bieżącą sytuację nie tylko swoich ale również i sąsiednich ogrodów. Trzeba pamiętać również  o procedurze uchwalania m.p.z.p., która szczegółowo regulowana jest w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 2003 nr 80 poz. 717 ze zm.) oraz Uchwale Nr 262/2015 Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 20 października 2015 r. w sprawie studium i planów zagospodarowania przestrzennego tworzonych przez gminy.

Na posiedzeniu Rady m.st. Warszawy obecni byli reprezentanci Ogrodów/działkowcy a także Pani Agnieszka Bąk Wiceprezes OM PZD.

Zgodnie z art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wnioski (propozycje) do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego można składać po ogłoszeniu Prezydenta m.st. Warszawy podjęcia przez Radę m.st. Warszawy uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu.

załącznik: skan stanowiska OM PZD

załącznik: wzór oficjalnego wniosku do m.p.z.p.

załącznik: ustawa o planowaniu i zagospodarowniu przestrzennym

AB

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów