Informacje OZM

Posiedzenie Okręgowej Rady Mazowieckiej PZD

Posiedzenie Okręgowej Rady Mazowieckiej PZD

W dniu 7 listopada 2024 r. obradowała Okręgowa Rada Mazowiecka PZD. Obradom przewodniczył prezes OM PZD Tomasz Krysiński. W posiedzeniu udział wziął również przedstawiciel Jednostki Krajowej PZD-Marcin Juszczel oraz Przewodnicząca Okręgowej Komisji Rewizyjnej – Kazimiera Pochodyła.

W związku ze złożeniem rezygnacji przez jednego z członków Okręgowej Rady, ORM PZD podjęła uchwałę o wygaszeniu mandatu. Następnie, mając na względzie konieczność zachowania niezakłóconego funkcjonowania Okręgu w razie nieobecności Prezesa, ORM PZD wybrała I Wiceprezesa Okręgu Mazowieckiego PZD w osobie Pana Macieja Orpela.

Okręgowa Rada, dostrzegając zasadność zaangażowania się  członków aktywu w istotne aspekty działalności Okręgu, zdecydowała o powołaniu 6 statutowych komisji problemowych: Komisji Inwestycyjnej, Komisji Odznaczeń,  Komisja ds. skarg i mediacji, Komisji ds. Bezpieczeństwa, Komisji ds. Oświaty i Komisji Konkursowej. Dla każdej z Komisji określono zakres działania.

Istotnym punktem porządku obrad było omówienie aktualnej sytuacji PZD w związku z planami ogólnymi.Prezes Okręgu-Tomasz Krysiński podkreślił, że sprawa obrony przyszłości ROD jest kwestią priorytetową dla Polskiego Związku Działkowców i wszystkich struktur. Przypomniał, że na podstawie ustawy z dnia 7.07.2023 r., do końca 2025 r. wszystkie gminy zostały zobowiązane do opracowania planów ogólnych. Na podstawie przedmiotowej ustawy Minister Rozwoju i Technologii wydał w dniu 8 grudnia 2023 r., w którym zostało wskazanych 13 stref planistycznych, przy czym funkcjonowanie Rodzinnych Ogrodów Działkowych zostało dopuszczone tylko w 3 z tych 13 stref. Prezes wyjaśnił, że dużo wysiłku ze strony PZD zostało włożone, aby ten stan rzecz zmienić. Udało się to dzięki zaangażowaniu przede wszystkim Prezesa Eugeniusza Kondrackiego, ale także zarządów ROD i działkowców. Obecnie, jak oświadczył Minister Rozwoju i Technologii jest procedowany projekt zmiany rozporządzenia, w którym ROD są przewidziane we wszystkich 13 strefach. Gminy pracują nad planami ogólnymi, zatem należy nadal zgłaszać wnioski do planów, aby zabezpieczyć przyszłość ROD.

Prezes wskazał, że w Okręgu Mazowieckim procedowanie planu ogólnego zostało rozpoczęte dotychczas w niemal 60 gminach i dotyczy to prawie 70 000 działek. Do tej pory złożono ponad 35 000 wniosków do planów ogólnych, co jest bardzo dobrym wynikiem – w samej Warszawie złożono ponad 21 000 wniosków. Prezes przypominał przy tym, że pracownicy biura stale monitorują, które gminy przystępują do opracowania planu ogólnego, przygotowują wzory wniosków dla każdego ROD. Wskazał, że PZD wnioskowało o powołanie przez Prezydenta m. st. Warszawy pełnomocnika ds. ROD, niestety nie udało do tego doprowadzić, będą kontynuowane starania o zorganizowanie spotkania z Prezydentem Warszawy. Po wysłuchaniu przemówienia Prezesa, Okręgowa Rada Mazowiecka PZD jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie planów ogólnych gmin.

W dalszej części posiedzenia Prezes OM PZD przedstawił zgromadzonym temat związany z projektem zmiany Statutu PZD, w szczególnościomówił ideę i cel reformy organizacyjnej PZD. Wyjaśnił, że rozważane jest wprowadzenie w okręgach dodatkowego szczebla organizacyjnego – rejonowych zarządów, co pozwoliłoby na delegowanie niektórych uprawnień i obowiązków Okręgu do struktur w terenie. Prezes zauważył przy tym, że rozwiązanie takie ma niewątpliwie zalety, bowiem przy 450 ROD jest rzeczą trudną dla jednego Okręgowego Zarządu utrzymywać bliską relację ze wszystkimi ROD, zatem zasadna jest decentralizacja i angażowanie członków aktywu w terenie. Takie rozwiązanie przełożyłoby się też na lepszą współpracę pomiędzy organami a administracją publiczną. Prezes wyjaśnił przy tym, że Okręgowy Zarząd zajął pozytywne stanowisko w przedmiocie projektu zmiany Statutu PZD i przedstawił wstępną koncepcję rejonów, które mogłoby zostać powołane w Okręgu Mazowieckim. Sprawa powołania w Okręgu rejonów jako jednostki organizacyjnej wywołała ożywioną dyskusję. Członkowie Okręgowej Rady Mazowieckiej PZD wyrażali obawy związane z przewidywaną reformą i wskazywali na ewentualne skutkami takiego rozwiązania. Dyskusja zamknięta została przyjęciem, na wniosek członka ORM PZD stanowiska w sprawie projektu zmian Statutu PZD.

Na koniec posiedzenia Prezes przekazał pełną informację na temat przebiegu ostatniego w tej kadencji posiedzenia Krajowej Rady PZD, które odbyło się w dniu 6.11.2024 r.

Biuro Okręgu Mazowieckiego PZD

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów