Informacje, Informacje OZM, Publicystyka

Porozmawiajmy o ogrodach nowoczesnych i otwartych – spotkanie w ROD „Zelmot”

Porozmawiajmy o ogrodach nowoczesnych i otwartych – spotkanie w ROD „Zelmot”

22 września br. zarząd warszawskiego ROD „Zelmot” gościł działkowców, sympatyków ogrodów działkowych i mieszkańców, którzy spotkali się w ogrodowym Domu Działkowca, by wymienić spostrzeżenia i propozycje, dotyczące funkcjonowania ogrodów działkowych. W dyskusji wzięli udział głównie działkowcy i członkowie zarządów ogrodów zlokalizowanych na terenie warszawskiej Ochoty – „Zelmot”, „Leśnicy”, „Fort Szczęśliwice”, ale poruszana problematyka i omawiane możliwości dotyczą z pewnością większości ogrodów.

 

Otwarte dla wszystkich chętnych spotkanie pod hasłem Porozmawiajmy o ogrodach, zorganizowane było z inicjatywy Stowarzyszenia Aktywności Miejskich „Rozkwit” w ramach programu „Naprzód działki!” we współpracy z Zarządem Zieleni m. st. Warszawy oraz w porozumieniu z Okręgiem Mazowieckim Polskiego Związku Działkowców, przy wsparciu stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mimo umiarkowanej (a szkoda…) frekwencji, spotkanie było okazją do wymiany wrażeń i obserwacji działkowców w przyjaznej i rodzinnej atmosferze.

Głównym celem dyskusji była próba określenia najważniejszych potrzeb i problemów, z jakimi borykają się ogrody działkowe. Rozmawiano o tym, jak władze miasta, w tym Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, mogłyby wesprzeć poprawę stanu infrastruktury ogrodowej oraz wizerunku ROD wśród społeczności lokalnej. Nawiązując do wprowadzanego w życie przez struktury PZD Otwartego Programu Społecznego Rozwoju ROD, wskazywano także możliwości ukazywania walorów ROD wśród okolicznych mieszkańców, instytucji społecznych i edukacyjnych poprzez organizowanie w nich wspólnych imprez kulturalno-edukacyjno-przyrodniczych, czyniąc ogrody bardziej otwartymi.

Obecni na spotkaniu prezesi ROD „Zelmot” oraz „Fort Szczęśliwice” zwrócili uwagę na podstawowe ograniczenia techniczne oraz obawy działkowców związane z większą otwartością ogrodów, w tym głównie potrzebę dostosowania infrastruktury ROD do częstszego odwiedzania ogrodów przez mieszkańców. Wskazywano tu przede wszystkim kwestię zapewnienia bezpieczeństwa dla działkowców i ich mienia oraz dostosowania terenu i infrastruktury ROD do odwiedzania ich przez gości – oświetlenia, tablic informacyjno-edukacyjnych, stanu alei, ławek i innych elementów rekreacyjno-wypoczynkowych. Jednocześnie zdecydowanie podkreślano, że ogrody działkowe powinny działać zgodnie z ustawą o ROD i bardzo ważnym jest, aby unikać rozwiązań mogących czynić z nich coś na podobieństwo parków miejskich. Uczestnicy spotkania zgodnie zaznaczali, iż należy eksponować unikatową wartość ogrodów działkowych w mieście – ich różnorodność biologiczną oraz walory rekreacyjno-ogrodnicze dla rodzin.

W czasie dyskusji omówiono główne możliwości ogrodów działkowych, dzięki którym mogłyby być one bardziej nowoczesne, a jednocześnie dostępne i otwarte dla dobra zarówno działkowców, jak i mieszkańców. Wyróżniono obszary, w których tereny ROD, mogą wzbogacić walory przyrodnicze oraz życie edukacyjno-kulturalne poszczególnych dzielnic miasta, dzięki wsparciu odpowiednich instytucji i władz miasta. Są to między innymi spotkania i imprezy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i wszystkich zainteresowanych, imprezy kulturalne (np. kino na świeżym powietrzu), spacery edukacyjne i warsztaty ogrodnicze, warsztaty kulinarne na terenie ROD i wiele innych.

W czasie dyskusji zwrócono także uwagę na potrzebę ściślejszej komunikacji instytucji miejskich z organami PZD, w tym także z zarządami ROD. Zgłoszono także wniosek, by podobne spotkania organizować wspólnie z biurem Okręgu Mazowieckiego PZD, w szerszym gronie zarządów ROD, by móc poznać opinie, wnioski i potrzeby jak największej ilości przedstawicieli warszawskich ogrodów działkowych.

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki PZD

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów