Podsumowanie cyklu szkoleń dla Zarządów i Komisji Rewizyjnych ROD z zakresu przygotowania i przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczo-wyborczych w 2024 roku

Biuro Okręgowego Zarządu zakończyło cykl szkoleń dla Zarządów i Komisji Rewizyjnych ROD z zakresu przygotowania i przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczo-wyborczych w 2024 roku. W okresie od 2 lutego do 29 marca przeprowadzonych zostało łącznie 17 szkoleń, z czego w biurze Okręgu Warszawie odbyło się 9 szkoleń, w Delegaturze Rejonowej w Siedlcach – 3 szkolenia, w Delegaturze Rejonowej w Płocku – 2 szkolenia oraz po jednym szkoleniu w Delegaturze Rejonowej w Radomiu. Dodatkowo przeprowadzono szkolenia dla ROD z Ciechanowie i Ostrołęki. Ogółem w szkoleniach udział wzięło 313 członków zarządów i komisji rewizyjnych ROD. Szkolenia prowadzone były przez pracowników biura Okręgu. Podczas niemal wszystkich szkoleń obecny był również Prezes Okręgu Mazowieckiego PZD – Grzegorz Buklad.

 

Podczas szkoleń szczegółowo omawiano opracowane przez Krajowy Zarząd PZD wytyczne w sprawie przeprowadzenia walnych zebrań i konferencji delegatów w 2024 r.

Szczególnie dużo czasu poświęcono tematyce wyborów do organów ROD, które w 2024 r. rozpoczną nową kadencję. Dyskutowano o sprawozdaniach organów za kadencję oraz 2023 rok.

Wyjaśnione również zostały przyjęte przez Okręgową Radę Mazowiecką PZD rozwiązanie polegające do organizacji przez Okręgowym Zjazdem Delegatów Rejonowy Konferencji Przedzjazdowych oraz klucz wyboru delegatów na te konferencje. Zaapelowano do Zarządów i Komisji Rewizyjnych ROD o dobre przygotowanie walnych zebrań i konferencji delegatów i przemyślane kandydatury do organów ROD. Szkolenia były też dobrą okazją do omówienia aktualnych problemów Związku, w tym przede wszystkim tematu polityki przestrzennej i związanych z tym potencjalnych zagrożeń dla ogrodów.

Szkolenia wzorem lat ubiegłych potwierdzają, iż są organom ROD bardzo potrzebne, a także doceniane przez członków organów PZD w ROD. Świadczy o tym fakt, że na każdym z tych szkoleń obecni byli przedstawiciele zarządów i komisji rewizyjnych ROD, którzy zadawali dużo pytań. Formuła wykładów, pozwoliła na dyskusję i wymianę doświadczeń, a także omówienie najczęściej występujących problemów czy popełnianych błędów. Zarządy ROD podkreślały, że wytyczne i wzory dokumentów zdecydowanie ułatwiają przygotowanie i przeprowadzenie walnych zebrań.