Otwarcie ROD „30-lecia PZD” w Budach Strzyże

budy_strzyzeW uroczystości  otwarcia ogrodu uczestniczyli członkowie Okręgowego Zarządu Mazowieckiego, Okręgowe Komisje Rewizyjna i Rozjemcza oraz prezesi i działkowcy ze zlikwidowanych ogrodów warszawskich, gośćmi uroczystości byli  Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Mszczonowa Marek Ziętek, wiceburmistrz Mszczonowa Grzegorz Kozłowski, z-ca dyrektora Wydz. Gosp. Nieruchomościami w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie Franciszek Stawicki, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.


Na wstępie uroczystości wprowadzony został sztandar OZM PZD, uroczyście odśpiewany hymn działkowców oraz przez wszystkich zaproszonych gości przecięta została wstęga, symbol otworzenia ogrodu.  Z okazji uroczystego otwarcia głos zabrała Pani Prezes OZM PZD Grażyna Franke, która w swoim wystąpieniu podkreśliła szczególną rolę ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych dzięki, której działkowcy mogą liczyć na pełne zabezpieczenie swoich praw.

 

To dzięki ustawie i owocnej współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad działkowcy ze zlikwidowanych terenów będą mogli korzystać z nowo zagospodarowanego ogrodu na skalę XXI w. Ogród działkowy został utworzony na terenie zamiennym, za częściowo zlikwidowane ogrody „Na Wirażu”, „im. Bohaterów Westerplatte”, „Krokus”, „Emeryci i Latawiec” o łącznej powierzchni 7,9161 ha., gdzie dzisiaj realizowana jest inwestycja południowej obwodnicy Warszawy. ROD „30-lecia PZD” położony jest w miejscowości Budy Strzyże i został utworzony w 2011 r. o powierzchni 12,80 ha, na którym zorganizowanych jest 171 działek rodzinnych. Jest ogrodem stałym zarejestrowanym w Rejestrze ROD KR PZD. Prawo użytkowania wieczystego gruntu ROD, na okres 99 lat, zostało ustanowione na rzecz PZD przez Starostę Żyrardowskiego.
Kolejno głos zabrał Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który w swoim wystąpieniu zaznaczył jak ważną ochronę dla społeczności działkowej stanowi ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Prezes PZD zwrócił szczególną uwagę na stan zagospodarowania ogrodu oraz wyposażenia go w pełną infrastrukturę: budynek administracyjno-biurowy, sanitariaty, drogi, parkingi, chodniki, sieć elektryczną i wodociągową. Podsumowując Prezes podkreślił, iż taki rodzinny ogród działkowy zobowiązuje również działkowców do wzorowego i zgodnego z regulaminem zagospodarowania działek.
W swoim wystąpieniu wiceburmistrz Mszczonowa Grzegorz Kozłowski podkreślił jak doskonale ogród wpisuje się w krajobraz Mszczonowa, wyraził nadzieję, że przebywanie działkowców na ziemi mszczonowskiej, będzie przede wszystkim przyjemnością.
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Mszczonowa Marek Ziętek zapewnił, że działkowcy będą otoczeni przyjaznymi ludźmi – którzy znajdują się wśród miejscowych władz jak i okolicznych mieszkańców. „Życzę wam spełnienia pasji ogrodniczych i wspaniałych zbiorów”- dodał.
Przedstawiciele ROD „30-lecia PZD” przygotowali stanowisko, które zaprezentowała Pani Sekretarz. Uczestnicy uroczystości, na znak poparcia stanowiska w sprawie obrony Ustawy o ROD, złożyli podpisy.
Upamiętniając uroczystość otwarcia ROD „30-lecia PZD” posadzono „drzewko pamięci” symbolizujące przekazanie ogrodu użytkownikom działek oraz wyłożono księgę pamiątkową upamiętniającą otwarcie ogrodu, do której wpisy jako pierwsi złożyli uczestnicy uroczystości.
Pani Prezes OZM PZD podziękowała uczestnikom za przybycie i zaprosiła wszystkich do wspólnego biesiadowania.

 

 

STANOWISKO

 

Uczestników  uroczystości otwarcia rodzinnego ogrodu działkowego w Budach Strzyże.

 

Uczestnicy uroczystości otwarcia rodzinnego ogrodu działkowego  im. 30 lecia  PZD w Budach Strzyże protestują przeciwko działaniom podejmowanym w stosunku do ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, a w konsekwencji przeciwko  działkowcom i ich Związkowi. Dzisiejsza uroczystość to wynik zapisów naszej ustawy, która daje działkowcom szansę na kontynuowanie swoich pasji w postaci uprawy działek.

Powstanie ogrodu im. 30 lecia PZD jest potwierdzeniem, że Związek w żaden sposób nie  blokuje inwestycji miejskich . Ten ogród powstał bowiem  za działki  zlikwidowane pod inwestycje drogowe w Warszawie.

Chcemy jedynie zachować ogrody i umożliwić działkowcom kontakt z naturą i integrację rodzin.  Ogrody  tworzą bowiem warunki do spokojnego wypoczynku, rekreacji i zaspokajania potrzeb socjalnych społeczności lokalnych.

Od lat spokoju i stabilizacji ruchu ogrodnictwa działkowego broniły regulacje ustawowe. W naszej  ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych uwzględnione zostały dotychczasowe osiągnięcia wypracowane przez Związek i działkowców, prawo do nieodpłatnego przekazywania Związkowi gruntów, a przede wszystkim prawo działkowca do naniesień i majątku jaki wybudowany został przez niego na działce. Takie rozwiązania są uczciwe i wynikają z przyjętych rozwiązań prawnych na czele z Konstytucją RP.

Dlatego niezrozumiałe jest dla nas ,że od ponad 20 lat Związek i działkowcy „uszczęśliwiani” są  kolejnymi pomysłami i rozwiązaniami na ogrody działkowe. Każdy z tych pomysłów wskazuje na brak znajomości funkcjonowania ogrodów, ale również świadczy o tym ,że celem proponowanych rozwiązań nie jest zachowanie ogrodów ale dobranie się do terenów zajmowanych przez działkowców , szczególnie w dużych miastach.

Gminy zapominają ,że miasto to nie tylko blokowiska i beton , że  potrzebuje również zieleni i miejsc rekreacji. Społeczność lokalna to również renciści i emeryci , dla których działka w ogrodzie  to  szansa na kontakt z naturą możliwość rekreacji i sposób na życie.  Świadczy o tym ogromne zainteresowanie działkami właśnie w tym ogrodzie.

Działkowcy chcąc podkreślić jubileusz Polskiego Związku Działkowców nadali swojemu ogrodowi nazwę 30 lecia PZD.

Niczym nieuzasadniona walka z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych  fundamentu, na którym opiera się silna pozycja prawna działkowców , gwarantująca im i ich bliskim trwałe i bezpieczne warunki inwestowania i korzystania z uprawianych działek. Skutki uchylenia tych zapisów mogą być niekorzystne dla całego środowiska działkowców. Pod pozorem górnolotnych haseł, w demokratycznym państwie  próbuje się odebrać działkowcom ich własność oraz prawa nabyte przez nich od lat.  Ignoruje się wolę i głos środowiska działkowców, które wypowiedziało się za nienaruszalnością ustawy.

Dlatego dzisiaj w ten sposób okazujemy swoje niezadowolenie z  lekceważenia miliona polskich rodzin działkowych i społecznych struktur Związku. Nie możemy patrzeć obojętnie jak po raz kolejny pomysły decydentów mogą zniszczyć nasz dorobek.

Bo przecież od nas zależy, czy ogrodnictwo działkowe w Polsce , które od stu lat oparło się zawieruchom historycznym i politycznym  upadnie pod ciężarem kolejnych pomysłów rządzących czy służyć będzie przyszłym pokoleniom.

Dzisiaj mamy nowy ogród, który istnieje dzięki naszej ustawie, oraz  przychylności i zrozumieniu ludzi i jednostek rozumiejących działkowców. Chcemy aby przyszłe pokolenia również miały tę szansę. Dlatego domagamy się zachowania ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych w jej dotychczasowym kształcie.

Swoje stanowisko kierujemy do Marszałka Sejmu ,Marszałka  Senatu, Premiera RP,  Prezydenta RP, oraz Trybunału Konstytucyjnego.

 

Budy Strzyże , dnia 10 maja 2012r.

 

Relacja fotograficzna tutaj