Informacje OZM, Informacje z okręgu

Obrady Prezydium OZM PZD

Obrady Prezydium OZM PZD

W dniu 30 października 2012r. obradowało Prezydium Okręgowego zarządu Mazowieckiego. Porządek obrad obejmował wiele spraw związanych z działalnością Okręgowego Zarządu Mazowieckiego i rodzinnych ogrodów działkowych .
Prezydium OZM rozpatrywało szereg spraw  organizacyjnych mieszczących  się w 14 punktach porządku obrad ,w tym:

1. uregulowanie członkostwa działkowców , którym wskazano działki w nowopowstałym ROD „ 30- lecia PZD . Działkowcy ze likwidowanych pod inwestycje drogowe ogrodów warszawskich przedstawiono propozycje działek w nowym , dobrze wyposażonym ogrodzie działkowym. To prawo działkowców wynikające z naszej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
2. zmiany w planach zagospodarowania ogrodów,
3.  regulacja stanu prawnego ogrodów  i łączenia,
4. rozstrzygnięcia w zakresie przeglądu niezagospodarowanych działek .
5. korekta planu inwestycji i remontów na 2012r.
6. wnioski komisji organizacyjno- prawnej ,
7. dotacje na inwestycje i remonty .
Rodzinny Ogród Działkowy, aby coraz lepiej mógł spełniać oczekiwania użytkujących go działkowców, winien posiadać dobrze funkcjonującą infrastrukturę ogrodową.
Zarządy ROD w Okręgu Mazowieckim starają się utrzymywać w należytym stanie technicznym infrastrukturę istniejącą a nawet doposażać ogrody w nową.
Prezydium OZM przyjęło plan inwestycji i remontów w okręgu na rok 2012 oraz jego późniejszą korektę, w których uwzględnione zostało wykonanie 90 zadań inwestycyjnych i remontowych w 59 ROD na kwotę 1 857 500,00 złotych. Jednocześnie, na podstawie złożonych przez zarządy ogrodów dokumentów, Prezydium OZM wyraziło zgodę na realizację tych inwestycji i remontów.
ROD, które nie dysponowały funduszami umożliwiającymi wykonanie zaplanowanych zadań, występowały do OZM o dotacje. Prawidłowo przygotowane dokumenty, po rozpatrzeniu przez inspektora ds. inwestycji i Komisję inwestycyjną, przedstawiane były na 9 posiedzeniach Prezydium OZM. Łącznie w br. udzielone zostały dotacje dla 30 ROD na kwotę 202 990,00 złotych. Wśród realizowanych w oparciu o przyznane dotacje zadań przeważały: remonty i wymiany ogrodzeń, remonty i budowy świetlic lub budynków gospodarczych oraz wymiana elementów lub całych sieci energetycznych.
Jednak najważniejszym tematem był projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych i postanowienie Pani Marszałek  o odmowie rejestracji Komitetu inicjatywy ustawodawczej projektu ustawy o rod. Zdaniem Prezydium OZM argumenty jakie były podstawą do odmowy rejestracji są nie do zaakceptowania nie mogą pozostać bez reakcji.  Dlatego członkowie Prezydium zdecydowali o skierowaniu do Pani Marszałek listu którego treść prezentujemy poniżej:

 

Warszawa , dnia 30 października 2012r.

Marszałek Sejmu RP
Pani Ewa Kopacz
Szanowna Pani Marszałek,

Informujemy, że  Prezydium Okręgowego Zarządu Mazowieckiego zapoznało się z pismem z dnia 24 października 2012r. oraz uzasadnieniem Pani  Marszałek do  odmowy zarejestrowania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych i uważamy, że domaganie się od Komitetu danych zupełnie nie związanych z przedłożonym Sejmowi RP projektem ustawy budzi wiele wątpliwości i naszym zdaniem nie wynika z art. 118 ust.3 Konstytucji. Może natomiast budzić wątpliwości  co do obiektywizmu organu.
Jak bowiem ocenić żądanie Pani Marszałek aby Związek przedłożył informacje dotyczące stanu majątku oraz aktywów i pasywów Funduszu Rozwoju PZD. Jaki negatywny skutek finansowy i odpowiedzialność dla Skarbu Państwa może mieć fakt przejęcia wszelkich zobowiązań i praw istniejącego PZD przez powołane Stowarzyszenie. Chyba  że chodzi o to, aby przejąć nasz majątek i środki na rzecz Skarbu Państwa.

 

Jednak takiego rozwiązania projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych nie przewiduje. Równie niezrozumiałe jest domaganie się od Związku ustalenia odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego w przypadku zwrotu wywłaszczonych nieruchomości zagospodarowanych przez ogrody i działkowców. Nikt na dzień dzisiejszy nie wie ile takich gruntów zostanie objętych zwrotem z tego tytułu.

 

Takiej wiedzy nie mają gminy a nawet Skarb Państwa, który  formalnie i zgodnie z prawem ponosi odpowiedzialność za błędy poczynione w przeszłości. Takie roszczenia osób fizycznych lub prawnych do Skarbu Państwa lub gmin nie są wynikiem projektu ustawy, ale  innych ustaw, uchwalonych przez Sejm RP w latach ubiegłych w tym: ustawy o gospodarce nieruchomościami , „spec ustawy” drogowej, kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania administracyjnego.
Uważamy, że żądania skierowane pod adresem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej są nieuzasadnione i nie wynikają z zapisów projektu ustawy. Szczególnie w sytuacji,  gdy takie uzupełnienia nie były kierowane pod adresem projektu złożonego przez Solidarną Polskę. Jesteśmy przekonani, że wyjaśnienia przekazane przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy i Rodzinnych Ogrodach Działkowych zostaną uznane przez Panią Marszałek za wystarczające i akceptowany przez społeczność działkową projekt ustawy zostanie przyjęty do dalszego procedowania.
Z upoważnienia  Prezydium
Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD
Prezes
Grażyna Franke

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!