15 czerwca br. odbyło się spotkanie Premiera Donalda Tuska z działkowcami mazowieckimi, które zorganizowane zostało na prośbę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Miejscem spotkania była jedna z działek w ROD „Waszyngtona” w Warszawie , dzięki czemu rozmowy toczyły się w bardzo przyjaznej atmosferze. W spotkaniu wzięło udział około 100 działkowców z ogrodów warszawskich oraz z okręgu mazowieckiego.
Na wstępie głos zabrał prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który w skrócie przybliżył Premierowi historię ogrodnictwa działkowego w Polsce, a także odniósł się do największego obecnie problemu działkowców – dalszego istnienia ogrodów działkowych w Polsce. Przypomniał okoliczności powstania obywatelskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych, który był wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2012r. Prezes podkreślił, iż inicjatywa obywatelska została poparta blisko milionem podpisów obywateli w całym kraju. Dodał, że dzięki wysyłanym nieprzerwanie listom i apelom, poparcia dla projektu obywatelskiego udzielają także przedstawiciele samorządów lokalnych, politycy i posłowie. Następnie Prezes Kondracki wspomniał o wielkich obawach działkowców związanych z niekorzystnym dla nich i źle ocenianym projektem ustawy opracowanym przez Platformę Obywatelską, który praktycznie jest kluczem do pozyskiwania i sprzedawania gruntów przez gminy. Stwierdził jednocześnie, że najlepszym rozwiązaniem, które spełnia wymogi Trybunału Konstytucyjnego oraz chroni działkowców i ogrody działkowe jest projekt obywatelski, proponujący rozwiązania ewolucyjne, a nie rewolucyjne. Powiedział też, że na przestrzeni ponad 30 lat istnienia PZD nigdy nie starał się blokować rozwoju miast, czego przykładem są np. likwidacje ogrodów działkowych na potrzeby budowy stadionu w Gdańsku lub trasy siekierkowskiej w Warszawie. Na zakończenie prezes PZD zaapelował do Premiera o życzliwe spojrzenie na problem i propozycje działkowców i podał za przykład Niemcy, gdzie ogrody działkowe zostały objęte patronatem Kanclerz Angeli Merkel.
Następnie głos zabrał Premier Donald Tusk, który przede wszystkim zwrócił uwagę, że musi powstać ustawa w takiej formie, aby ponownie nie podważył jej Trybunał Konstytucyjny. Najgorszym rozwiązaniem byłoby nieuchwalenie ustawy, co skończyłoby się dla ogrodów działkowych dramatycznie. Premier powiedział, że nie wyobraża sobie, aby czyjąkolwiek intencją mogła być likwidacja ogrodów działkowych, które nie mają kolorów partyjnych i powinny być traktowane jako wartość społeczna, a nie problem. Dodał też, że doskonale zdaje sobie sprawę ze znaczenia ogrodów dla ludzi niezamożnych, starszych, dla których uprawa ogrodów jest często sensem życia. Stwierdził ponadto, iż z pewnością jest możliwość współpracy samorządów z PZD, czego przykładem może być likwidacja ogrodów w Gdańsku na potrzeby budowy stadionu. Premier zaznaczył, iż zależy mu na ścisłej współpracy prawników strony rządowej z działem prawnym KR PZD. Powiedział też, że wstępna ocena prawna projektu obywatelskiego dokonana przez prawników KPRM jest wysoka, co daje podstawy do dalszej współpracy. Według Premiera przy opracowywaniu nowej ustawy trzeba przede wszystkim skupić się na zapewnieniu działkowcom gwarancji własności naniesień i nasadzeń na terenie ogrodów działkowych. Zaznaczył także, że w jego opinii projekt obywatelski w wystarczającym stopniu gwarantuje samorządom możliwość likwidacji ogrodów pod cele publiczne. Premier zwrócił także uwagę na problem właściwej interpretacji wyroku TK w odniesieniu do likwidacji PZD i wyraźnie stwierdził, że nie wolno definiować ustawy na
bazie likwidacji Związku. Sporne mogą być niektóre zapisy w projektach ustawy, ale powinny powstać takie regulacje, które nie będą likwidowały Polskiego Związku Działkowców, a jednocześnie nadadzą mu status, który będzie zgodny z Konstytucją. Premier dodał także, że nowe przepisy nie mogą pozwalać na monopolistyczną pozycję PZD. Na zakończenie Donald Tusk powiedział, iż ma nadzieję na wspólne i pozytywne rozwiązanie rozbieżności w zakresie problemu własności naniesień na działkach i formy użytkowania działek. Ponadto stwierdził, że po rozmowach ze swoim klubem parlamentarnym może zdeklarować, iż projekt obywatelski zostanie uznany na najbliższym posiedzeniu sejmowej podkomisji nadzwyczajnej za wiodący w dalszych pracach nad ustawą.
Głos zabrał także pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych mec. Bartłomiej Piech, który przedstawił najważniejsze założenia projektu obywatelskiego – zachowanie praw działkowców i swobodę w wyborze formy organizacyjnej ogrodów. Podkreślił, że najbardziej zasadne byłoby utworzenie stowarzyszenia ogólnokrajowego z możliwością tworzenia lokalnych stowarzyszeń ogrodowych, które miałyby gwarancję przejęcia praw po PZD.
W dyskusji uczestniczyli także licznie zgromadzeni działkowcy. Reprezentujący działkowców radomskich Pan Zygmunt Kacprzak podziękował Premierowi za spotkanie z działkowcami, pochylenie się nad ich problemami oraz życzliwe podejście do projektu obywatelskiego. Powiedział, że dla działkowców najważniejsza jest stabilizacja i bardzo cieszy deklaracja Premiera o uznaniu projektu obywatelskiego za wiodący. „Baliśmy się decyzji samorządów, które mogłyby zabierać ogrody pod cele komercyjne” – mówił Pan Kacprzak.
Jedna z młodych działkowiczek użytkująca działkę w ROD „Waszyngtona” powiedziała, że w obecnym pośpiechu i pędzie cywilizacyjnym ogród działkowy jest dla młodych ludzi jedyną formą odpoczynku wśród zieleni w mieście. Ponadto z działek korzystają całe rodziny, znajomi i okoliczni mieszkańcy, a dzieci mają jedyną możliwość stałego obcowania z przyrodą i uczenia się jej.
Na zakończenie Prezes ROD „Waszyngtona” Pani Barbara Frydrychewicz wspomniała o problemach ogrodów i zakusach deweloperów na cenne grunty w Warszawie, na których funkcjonują ogrody działkowe. Powiedziała też, ze w ogrody pełnią także funkcje społeczne – organizowane są w nich wczasy, wycieczki dla ludzi starszych, a także imprezy dla dzieci. Podziękowała Premierowi za spotkanie i rozmowę, która daje podstawę do optymizmu w odniesieniu do dalszych prac nad ustawą działkową. Po spotkaniu odbyła się krótka konferencja prasowa, na której Premier Donald Tusk oraz Prezes PZD Eugeniusz Kondracki odpowiadali na pytania licznie zgromadzonych dziennikarzy.
OMA