W odruchu serca wielu Polaków spontanicznie ruszyło z wszelką możliwą pomocą, by wesprzeć uciekającą przed wojną ludność. Oprócz zaangażowania w akcje pomocy organizowane przez samorządy i instytucje, również działkowcy zaangażowali się w organizowanie akcji pomocowych w swoim środowisku, na terenie ROD.
Już od pierwszych dni wojny w Ukrainie, także działkowcy pomagają uchodźcom. Każdego dnia przybywa ogrodów, które we własnym zakresie, odpowiadając na aktualne zapotrzebowanie organizują pomoc w różnej formie. Warto wspomnieć kilka spontanicznych akcji działkowców, które służą wsparciu potrzebującym.
Godną pochwały jest inicjatywa zarządu ROD „Fort Szczęśliwice” w Warszawie, który zorganizował akcję pn. „Pomagamy Uchodźcom z Ukrainy”. Celem akcji jest dostarczanie żywności uchodźcom wysiadającym z pociągów/autokarów na Dworcu Zachodnim. Dodatkowo, działkowcy spotykają się w Domu Działkowca, aby przygotowywać kanapki, które później przekazują uchodźcom. Wszelkie składniki działkowcy zbierają we własnym zakresie. Ponadto prowadzona jest również zbiórka środków higienicznych, które są i będą dostarczane potrzebującym. Z kolei ROD „Kaczeniec” w Ząbkach zaangażował się w pomoc zwierzętom z terenu objętego wojną poprzez zbiórkę oraz dostarczenie karmy oraz innych niezbędnych artykułów, które przyjmowane były na terenie ROD.
Działkowcy z ROD położonych na obszarze delegatury rejonowej w Radomiu, indywidualnie biorą udział w zbiórkach żywności organizowanych przez samorządy, jak również inne organizacje pomocowe. Zgłaszano również zainteresowanie przyjęciem uchodźców pod swój dach (np. działkowcy z ROD „Kalina” w Radomiu). W ROD „Truskawka” w Radomiu na stronie internetowej ROD opublikował ogłoszenie o zbiórce żywności dla zwierząt ze schronisk na terenie Ukrainy. W związku ze zbiórką, jeden z działkowców tego ogrodu, który prosił o anonimowość wyjechał w konwoju sanitarnym (7 samochodów, w tym ambulans weterynarii) zorganizowanym przez Dolnośląski Inspektorat Weterynarii z zaopatrzeniem żywności dla zwierząt ze schronisk we Lwowie. Zawieziono łącznie 7 ton karmy i leków. Dodatkowo, w drodze powrotnej ewakuowano i przywieziono do Polski 70 psów oraz 7 kotów wymagających opieki weterynaryjnej, które rozmieszczono na terenie całego kraju. W kolejnych dniach planowane są kolejne transporty zebranych artykułów na Ukrainę.
Działkowcy organizują pomoc także w Płocku – zarząd ROD „Zielony Jar” zadeklarował, że udzieli pomocy finansowej, przekazując środki pieniężne na zbiórkę organizowaną przez Diecezję w Płocku lub Urząd Miasta. Ponadto, prezes ROD „Lotnisko” w Płocku dostarczył pomoc rzeczową do płockiej świetlicy, w której organizowana jest zbiórka. Spontaniczną pomoc niesie także wiceprezes ROD „Nadwiślański” w Płocku, który 3 marca 2022 r. wyruszył do Ukrainy, w celu dostarczenia żywności potrzebującym oraz zadeklarował chęć i możliwość przywiezienia ze sobą uchodźców.
Dodatkowo, z najnowszych informacji, otrzymanych od prezesa zarządu ROD „Dolinka Raj” w Budach Starych k. Żyrardowa, wynika, iż zarząd ROD w porozumieniu i we współpracy z burmistrzem, udzielił pomocy trzem Ukrainkom z dziećmi poprzez udzielenie im tymczasowego schronienia w budynku położonym na terenie ROD, który wyposażony jest w niezbędny węzeł sanitarny i spełnia odpowiednie warunki techniczne.
Wszyscy mamy świadomość, iż pomoc humanitarna będzie potrzebna jeszcze przez długi czas i nie można nawet określić rozmiarów potrzeb i zakresu. Dlatego warto organizować się na terenie ROD i zgodnie z apelem KZ PZD z dnia 9 marca 2022 roku starać się wykorzystać wszelkie możliwości, by wesprzeć potrzebujących ludzi – naszych sąsiadów z Ukrainy.
JC/OMA