Po wejściu w życie nowej ustawy działkowcy stanęli przed dylematem: pozostać w PZD czy odłączyć ogród i powołać lokalne stowarzyszenie. Obecnie w rodzinnych ogrodach działkowych odbywają się zebrania podczas których działkowcy podejmują tą ważną decyzję.
Aby przybliżyć użytkownikom działek w ROD korzyści jakie niesie za sobą pozostanie w Polskim Związku Działkowców, Krajowa Rada PZD wydała ulotkę, w której przypomina jak wiele dotychczas udało się osiągnąć dzięki temu, że działkowcy pozostali razem.
Niekwestionowanym sukcesem wszystkich działkowców jest z pewnością nowa ustawa o ROD, która jest gwarantem dalszego istnienia ogrodów. Jej uchwalenie było możliwe właśnie dzięki temu, że milion działkowców razem walczył o zachowanie jej zapisów. Na przestrzeni wielu lat PZD wypracował także skuteczne systemy: organizacyjny, prawny, oświatowy, inwestycyjny i księgowy. Związek zapewnia również ogrodom wsparcie organizacyjne i finansowe, skutecznie broni je przed likwidacją. Dzięki temu, że w skład organizacji wchodzi blisko milion członków, gwarantuje to obniżenia kosztów utrzymania ROD.
Dotychczasowy systemy działania ogólnopolskiej organizacji PZD wypracowany został na przestrzeni wielu lat i skutecznie sprawdza się do dnia dzisiejszego. Czy więc warto zmieniać coś, co sprawnie funkcjonuje? Na to pytanie muszą odpowiedzieć sobie sami działkowcy. Pomocna w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie będzie z pewnością ulotka „Razem czy osobno”, która została wysłana do wszystkich Okręgowych zarządów i rodzinnych ogrodów działkowych. Po ulotkę każdy działkowiec powinien zgłosić się do zarządów swojego ogrodu.
Ulotka jest też do pobrania w wersji elektronicznej ze strony internetowej pzd.pl (pobierz).
Koszty wydania 200 000 egzemplarzy pokryła Krajowa Rada PZD ze środków budżetowych własnych.