Prawne

Korzystanie z energii elektrycznej na działkach w ROD

Korzystanie z energii elektrycznej na działkach w ROD

elektrycznoscZagadnienie korzystania z energii elektrycznej przez członka PZD reguluje § 143 regulaminu ROD wskazując, iż może się ono odbywać wyłącznie na zasadach ustalonych przez zarząd i zatwierdzonych przez walne zebranie. Zasady te powinny być zgodne z wytycznymi obowiązującymi w PZD, ujętymi w uchwale nr 45/2009 Prezydium Krajowej Rady PZD z dnia 31 marca 2009 r. w sprawie wprowadzenia zasad regulujących korzystanie z energii elektrycznej w Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

Wykorzystanie energii elektrycznej na działce musi mieć związek z przeznaczeniem i charakterem ogrodu działkowego. Tak więc użytkownik działki może wykorzystać energię elektryczną do zagospodarowania działki, do prowadzenia na niej upraw, z których korzysta wraz z rodziną oraz do wypoczynku na działce. Czynne użytkowanie i korzystanie z działki w ciągu roku trwa od wiosny do jesieni i w tym okresie, działkowcy w miarę potrzeb korzystają z energii elektrycznej. Inaczej sprawa przedstawia się w okresie jesienno-zimowym, kiedy to walne zebranie w drodze uchwały może zobowiązać zarząd ROD do wyłączenia energii elektrycznej w ogrodzie. Zarząd ROD może również w uzasadnionych przypadkach podjąć taką decyzję samodzielnie biorąc pod uwagę zły stan techniczny sieci elektrycznej, zapobieżenie kradzieżom prądu, a przede wszystkim bezpieczeństwo ogrodu.

Biorąc pod uwagę fakt, iż  późna jesień i zima jest martwym sezonem w produkcyjności roślin, a prace ogrodnicze prowadzone są na działkach od wiosny do jesieni, wyłączenie energii na okres jesienno-zimowy nie jest dotkliwe dla działkowców, nie utrudnia bowiem prowadzonych przez nich prac. Szczególnie należy przypomnieć o podstawowych funkcjach działki określonych w art. 13 ust. 4 ustawy o ROD,  czyli  zaspokajaniu potrzeb członka PZD i jego rodziny w zakresie aktywnego wypoczynku i prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby i wyłącza zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i wykonywania działalności gospodarczej.  Statut PZD w § 36 ust. 2 uznaje zamieszkiwanie na działce w ROD za rażące naruszenie prawa  z tego względu, że członek PZD nie ma prawa zmieniać przeznaczenia działki, co w konsekwencji może doprowadzić do pozbawienia członkostwa w PZD i prawa użytkowania działki. Na temat zamieszkiwania i meldowania na działkach w ROD szczegółowo wypowiedziało się Prezydium Krajowej Rady PZD w uchwale nr 38/2010 z dnia 25 marca 2010 r. w sprawie zamieszkiwania i zameldowania na działkach w ROD, które zobowiązało zarządy ROD do skutecznego zapobiegania temu zjawisku, ale i eliminowania istniejącego poprzez zastosowanie sankcji statutowych do pozbawienia członkostwa w PZD i prawa użytkowania działki włącznie.

Zarząd ROD może podjąć decyzję o wyłączeniu dopływu energii elektrycznej do działki w następujących przypadkach:

1)    wykorzystywania energii do celów nie wynikających z charakteru działki określonego w statucie PZD i regulaminie ROD (np. do celów zarobkowych);

2)    zalegania z opłatą z tytułu zużytej energii albo opłaty energetycznej, jednak długość tego opóźnienia powinna wynikać z uchwały walnego zebrania członków ROD;

3)    bezpodstawnego uniemożliwienia przeprowadzenia kontroli sieci na indywidualnej działce przez działkowca;

4)    stwierdzenia pobierania energii poza licznikiem;

5)    uszkodzenia urządzenia pomiarowego (licznika);

6)    ingerencji w funkcjonowanie podlicznika wpływającej na zaniżenie wskazania ilości zużycia energii.

Zarząd ROD ma prawo wyłączenia energii elektrycznej na działce,  ale musi o tej decyzji pisemnie uprzedzić działkowca.

 

Zofia Rut-Skórzyńska

Inspektor ds. prawnych w Wydziale Prezydialnym

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów