Konsultacje społeczne w sprawie projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Miasta Stołecznego Warszawy

W dniu 21.06.2023 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w Sali Marmurowej odbyły się konsultacje społeczne w sprawie opracowywanego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Miasta Stołecznego Warszawy. Temat ważny dla wszystkich działkowców z ROD położonych w Warszawie, a jest ich sporo, bo aż 150.  Prace nad nowym studium rozpoczęły się w maju 2018 r., w okresie od września 2018 r. do lutego 2019 r. trwał etap zgłaszania uwag do studium, w którym aktywny udział wziął PZD i Działkowcy.

 

Obecnie można zapoznać się z wyłożonym projektem studium i zgłaszać wnioski w ramach konsultacji społecznych, które potrwają do 29.09.2023 r. Warto zainteresować się tematem, bo ustalenia przyjęte w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania będą podstawą do opracowywania miejscowych planów zagospodarowania dla poszczególnych terenów, zaś przeznaczenie danego terenu w miejscowym planie będzie podstawą do realizacji na nim konkretnych zadań inwestycyjnych. Warto pamiętać, że wszystkie zadania inwestycyjne realizowane na terenie Miasta Stołecznego Warszawy muszą wynikać z przeznaczenia danego terenu w studium, dlatego przyjęte w nim zapisy mogą zdeterminować przyszłość określonego obszaru. W opracowanym studium niestety widzimy już potencjalne zagrożenia dla niektórych Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Zauważyć należy, że każde inne niż ZD (‘zieleń działkowa”) przeznaczenie terenu zajętego przez ROD w studium może być pierwszym krokiem do przyszłej likwidacji takiego ogrodu. Jest zatem po co walczyć.

W spotkaniu wzięła udział duża liczba mieszkańców Warszawy, w tym spora grupa działkowców, których znakiem rozpoznawczym były flagi i czapeczki z godłem PZD. Wiele osób przyniosło ze sobą transparenty z hasłami wzywającymi do zachowania terenów zielonych, jak np.: „Chcemy zieleni, nie betonowych kamieni”. Podczas konsultacji przedstawiciele Miasta Stołecznego Warszawy przedstawili niektóre czynniki argumentujące konieczność podjęcia prac zmierzających do opracowania nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania takie jak: zmiany klimatyczne (wzrost rocznej temperatury powietrza, obniżenie jakości powietrza), rosnąca liczba mieszkańców stolicy, potrzeba zapewnienia wszystkim warszawiakom dostępu do zieleni rekreacyjnej. Jednym z głównych postulatów towarzyszących powstaniu studium jest „zielona stolica”: dąży się do takiego urządzenia Miasta, aby było ono jak najbardziej bioróżnorodne, odporne na zmiany klimatyczne, podwojeniu ma ulec liczba parków i zieleńców, celem jest „rozbetonowywanie” miasta.

Niestety urzędnicy nie zdołali przedstawić całej przygotowywanej prezentacji na temat studium, bowiem obecni mieszkańcy chcieli od razu przejść do dyskusji.  Wśród zabierających glos nie zabrakło postulatów ochrony Rodzinnych Ogrodów  Działkowych, m.in. za Czerniakowie. Przedstawicieli Miasta uspokajali, że po to organizowane są konsultacje, aby jak najlepiej poznać opinie i oczekiwania mieszkańców. Wielu zabierających głos wyrażało obawy o zmierzanie do niszczenia istniejących enklaw zieleni i budowy w jej miejsce kolejnych osiedli mieszkaniowych. Postulowano, aby nowe tereny zielone tworzyć na terenach postprzemysłowych, a zachowywać zieleń już istniejącą i rozwiniętą na danym terenie.  Wskazywano, że nie ma potrzeby „dozieleniania: już istniejących terenów zielonych.  Wyrażano obawy, czy interesy deweloperów nie przeważą nad interesami mieszkańców, których zdrowie jest narażone pogarszającym się stanem powietrza w stolicy. Padła uwaga, że Rodzinne Ogrody Działkowe to tereny już dobrze zagospodarowane i przyrodniczo rozwinięte, które trzeba chronić przez likwidacją. Urzędnicy zauważyli, że głównym czynnikiem wpływającym na zanieczyszczenie powietrza jest ruch kołowy, zatem proponuje się wyprowadzenie zintensyfikowanego ruch samochodów na obwodnice oraz tworzenie obszarów przewietrzania miasta.  Co do samego ujęcia terenów zajętych przez niektóre ROD w opracowywanym studium jako zieleni parkowej (ZP), urzędnicy wskazali, że zapis takiego przeznaczenia terenu przewiduje zachowanie istniejących ogrodów. Przedstawiciele Miasta oświadczyli, że planowane jest zachowanie istniejących ROD i tworzenie nowych ogrodów społecznościowych.

Konsultacje potrwają do 29 września 2023 r. Potem przyjdzie czas na rozpatrzenie złożonych uwag przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, zaś kolejnym etapem będzie uchwalenie studium bądź też ponowne uzgodnienia lub wyłożenie planu. Uwagi można zgłaszać:

  1. elektronicznie, nie wychodząc z domu:
  1. papierowo, składając uwagi osobiście albo wysyłając pocztą do Prezydenta m.st. Warszawy za pośrednictwem:
  • Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa (wejście od Rotundy), albo
  • Wydziału Obsługi Mieszkańców w dowolnym urzędzie dzielnicy.

Apelujemy do wszystkich Zarządów i Komisji Rewizyjnych ROD, Działkowców i sympatyków Rodzinnych Ogrodów Działkowych o czynny udział w konsultacjach i zgłaszanie wniosków o ujęcie terenów zajętych przez ROD w projektowanym studium jako zieleni działkowej. Czas pokaże, czy walka którą dziś podejmujemy, pozwoli ocalić warszawskie ogrody przed widmem likwidacji.

 

Małgorzata Rutowicz-Rak

kierownik działu terenowo-prawnego OZM PZD