
Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) jest krzewem dorastającym do około 2 m wysokości, ma sztywne, wyprostowane pędy i rośnie raczej wolno. Cechą charakterystyczną krzewu jest dosyć późne ukazywanie się liści wiosną, co czasem tworzy wrażenie, że pędy przemarzły zimą.
Największy walor ozdobny ketmii to bardzo efektowne i dekoracyjne kwiaty, które są podobne do kwiatów malw. Ich średnica dochodzi do 10 cm, a ich kolory (biały, fioletowy, różowy, niebieski) mogą różnić się zależnie od odmiany. Istnieją także odmiany o kwiatach dwubarwnych oraz o pstrych liściach. Kwitnienie jest zwykle bardzo obfite i często na jednym pędzie zawiązuje się kilkanaście pąków.
Jakie są wymagania ogrodowych hibiskusów?
Krzewy te lubią stanowiska w pełni nasłonecznione i przepuszczalne, próchniczne, lekko zasadowe gleby (pH>7). Nie można zapominać o systematycznym nawożeniu, gdyż hibiskusy (ketmie) są roślinami o wysokim zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe. W przeciwnym wypadku będą kwitnąć słabo, a ich liście będą blade lub pożółkłe.
Młode krzewy są niestety wrażliwe na niskie temperatury zimą, dlatego najlepiej uprawiać je w najcieplejszych rejonach kraju lub w miejscach osłoniętych od mroźnych wiatrów. W każdym przypadku zaleca się osłaniać krzewy na czas zimy (np. białą agrowłókniną), a ziemię wokół krzewów przykryć kilkucentymetrową warstwą kory.
Ciekawe odmiany ketmii?
Wyhodowano wiele odmian o dekoracyjnych barwach i kształtach kwiatów, a najpopularniejsze z nich to to między innymi: `Woodbridge` (różowe kwiaty), `Russian Violet` (kwiaty o ciemnofioletowych płatkach), `Red Heart` (kwiaty białe z różowym środkiem), `Blue Bird` (niebiesko-fioletowe kwiaty z różowym środkiem). Ciekawe są też odmiany o kwiatach półpełnych np. `Monstrosus` (białe), czy `Blue Chiffon` (błękitno fioletowe z ciemnopurpurowym środkiem).
Maciej Aleksandrowicz
OZ Mazowiecki
zdjęcia: pixabay.com