Zachęcamy do zapoznania się z mini poradnikiem, zawierającym przydatne wskazówki dla wszystkich osób chcących zostać działkowcami w ROD.
Zostać działkowcem można na dwa sposoby:
- można ubiegać się o działkę w Zarządzie konkretnego Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Wówczas należy złożyć podanie do Zarządu ogrodu i poczekać do momentu zwolnienia się działki. W przypadku istnienia wolnej działki, nowy działkowiec musi podpisać z Zarządem ROD umowę dzierżawy działkowej. Jeżeli działkowiec będzie chciał być członkiem Polskiego Związku Działkowców musi wypełnić deklarację członkowską, którą udostępni mu Zarządu ogrodu. Przyjęcie w poczet członków w ROD następuje w formie uchwały Zarządu ROD. Nowy działkowiec otrzymać powinien umowę dzierżawy działkowej oraz uchwałę Zarządu o przyjęciu w poczet członków.
- poprzez zawarcie umowy przeniesienia prawa do działki z użytkownikiem, który chce zbyć prawo użytkowania. Ogłoszenia są najczęściej zamieszane na danym ogrodzie lub w ogłoszeniach lokalnych. Umowa przeniesienia prawa do działki zawierana jest w formie pisemnej z notarialnie poświadczonymi podpisami. Notariusz jedynie poświadcza podpisy złożone pod umową. Umowa przeniesienia nie musi być zawierana przed notariuszem. Zawartą umowę przeniesienia prawa do działki, wraz z wnioskiem o jej zatwierdzenie składa zbywca do Zarządu ROD. Od dnia złożenia powyższych dokumentów Zarząd ogrodu ma 2 miesiące na podjęcie uchwały o zatwierdzeniu/niezatwierdzeniu umowy przeniesienia prawa do działki i poinformowaniu nabywcy, jak i zbywcy prawa do działki o podjętej decyzji. Po bezskutecznym upływie tego terminu dorozumiane jest, iż Zarząd ROD zatwierdził umowę przeniesienia prawa do działki. W przypadku, gdy działkowiec będzie chciał zostać członkiem Polskiego Związku Działkowców musi wypełnić deklarację członkowską, którą udostępni mu Zarządu ogrodu. Przyjęcie w poczet członków w ROD następuje w formie uchwały Zarządu ROD, którą nowy działkowiec powinien otrzymać. Prawo do działki w ROD można przenieść jedynie na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej.
Umowa dzierżawy działkowej czy umowa przeniesienia prawa do działki może być również zawarta z małżonkiem działkowca, wówczas prawo do działki przysługuje obojgu małżonkom. Może dojść również do sytuacji, że małżonek działkowca w późniejszym terminie zgłosi żądanie ustanowienia prawa do działki. Wówczas Zarząd ROD winien zawrzeć dodatkową umowę dzierżawy działkowej ze współmałżonkiem działkowca.
Nowy działkowiec jest zobowiązany do uiszczenia opłaty:
– wpisowej w wysokości 350 zł,
– ogrodowej, o ile nie została uiszczona przez poprzedniego użytkownika- uchwalana corocznie przez walne zebranie, indywidualnie w każdym ROD,
– podwyższonej inwestycyjnej- ustalanej corocznie przez Zarząd ROD.
Jednocześnie pragniemy poinformować, że Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Działkowców informuje, iż nie posiada żadnych informacji na temat jakichkolwiek wolnych ogródków działkowych w Rodzinnych Ogrodach Działkowych zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego. Informacje takie można uzyskać w Zarządzie ROD, który pozostaje w Państwa zainteresowaniu, bądź na tablicy ogłoszeń znajdującej przy wejściu na teren ROD.
MN