Wiosna za pasem i rozpoczyna się już szaleństwo ogrodniczych zakupów – zaczynają kusić ciekawe rośliny. Niestety zbyt często kupujemy je pod wpływem subiektywnych odczuć, gdy nagle spodoba nam się ich ciekawy kształt lub atrakcyjna barwa. Nie zawsze tak wybrane rośliny rosną później dobrze na działce, ponieważ nie każda roślina nadaje się do naszego ogrodu. Jak dobrze wybrać rośliny i o czym warto pamiętać przy ich zakupie?
Lepiej wzbogacać naturalny krajobraz
Na samym początku, jeszcze na etapie planowania działki, warto spojrzeć za ogrodzenie ROD i zaobserwować, jakie rośliny dobrze rosną w naturalnych warunkach w jego otoczeniu. Jeśli np. uprawiamy działkę w okolicy lasów sosnowych, to lepiej będzie dobrać rośliny wtapiające się w ten krajobraz i lubiące podobne warunki, jak występujące tam od lat rośliny. Na pewno pozwoli to uniknąć wielu kłopotów uprawowych, a także atrakcyjnie uzupełni krajobraz, zamiast wprowadzać egzotyczną pstrokaciznę. Wybór gatunków i odmian roślin ozdobnych jest obecnie bardzo bogaty i można dobrać roślin, zarówno pod względem ich wysokości, tempa wzrostu oraz wymaganych warunków uprawy.
Odpowiednie warunki dla roślin
Zanim wybierzemy konkretną roślinę, warto dowiedzieć się, jaki rodzaj gleby mamy w ogrodzie – najlepiej zbadać jej pH najprostszym kwasomierzem glebowym. Zwróćmy też uwagę, czy gleba jest ciężka, czy może raczej bardziej piaszczysta i przepuszczalna. Ważne jest też dobranie roślin pod względem ich zapotrzebowania na światło. Tak zwane gatunki światłożądne lubiące i potrzebujące słońca, nie będą dobrze rosnąć i optymalnie się wybarwiać (odmiany z barwnymi igłami lub liśćmi) w cieniu, a z kolei odmiany wolące cień, w słońcu będą rosły bardzo słabo.
Jak wybrane gatunki znoszą zimę ?
Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, jak roślina, którą kupujemy, znosi zimy w naszym klimacie. Często rośliny efektownie wyglądające w punktach sprzedaży pochodzą z zupełnie innych stref klimatycznych i nie przezimują w naszych warunkach. Można z łatwością wybrać efektowne odmiany iglaków lub roślin liściastych, które dobrze zniosą zimę w naszym klimacie. Wybierając rośliny w taki sposób, unikniemy rozczarowania oraz niepotrzebnych kłopotów oraz wydatków na wiosnę i w kolejnych sezonach.
Jakie rozmiary osiągają rośliny?
Roślinne zakupy poprzedźmy rekonesansem – sprawdźmy w Internecie lub zapytajmy sprzedawców, jakie są docelowe rozmiary rośliny, które nas interesują. Jest to ważne, ponieważ wiele atrakcyjnie wyglądających w młodym wieku roślin szybko się rozrasta i osiąga duże rozmiary. Gdy posadzimy je na zbyt małej przestrzeni lub za ciasno, w krótkim czasie zaczną przysparzać kłopotów (będą zacieniać teren i siebie nawzajem, spowoduje to konieczność częstego cięcia, ponieważ zaczną rosnąć zbyt blisko okien, budynków, przekraczać granice działki itp.).
Dlatego też, gdy będziemy wcześniej wiedzieć, jak rosną, łatwiej będzie nam dobrać konkretne odmiany do przestrzeni i warunków naszego ogrodu. Jeden z kardynalnych błędów przy wyborze i sadzeniu roślin, to właśnie pozostawianie niewystarczających odległości między nimi.
Działkowcy zobowiązani są także, by w czasie sadzenia brać pod uwagę zapisy Regulaminu ROD (§52-57), które dokładnie określają jakie odległości należy zachować w czasie sadzenia roślin, jak je właściwie dobierać i pielęgnować na działce w ROD.
tekst i zdjęcia:
Maciej Aleksandrowicz
OZ Mazowiecki PZD