Informacje, Informacje OZM, Ogrodnicze, Sprawy działkowców

Jak przycinać dorosłe drzewa zgodnie z prawem?

Jak przycinać dorosłe drzewa zgodnie z prawem?

Ostatnie zmiany w ustawie o ochronie przyrody, w tym przede wszystkim nowe zasady wycinki drzew budzą wiele kontrowersji i wątpliwości, także wśród działkowców. Zasady wycinki drzew od dnia 1 stycznia 2017 r. (dotyczące działkowców) określa art. 83 f ustawy o ochronie przyrody i zostały one opisane w komunikacie KR PZD, dotyczącym tej kwestii. Jednak wiele zapytań działkowców dotyczy nie tylko wycinki drzew, ale również pielęgnacji drzew czyli ich przycinania. Jak należy przycinać dorosłe drzewa, aby ich nie zniszczyć? Jakie przepisy określają sposób cięcia konarów i koron drzew?

 

W znowelizowanej ustawie o ochronie przyrody nie zmieniły się ogólne zasady wykonywania prac w obrębie korony drzewa, które określa i opisuje paragraf 87a ust.2 ustawy o ochronie przyrody. Zgodnie z tym przepisem prace takie nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba, że mają na celu:

  1. Usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych
  2. Utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa
  3. Wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywrócenia statyki drzewa – wykonuje się go na podstawie dokumentacji specjalistycznej (w tym fotograficznej), którą przechowuje się przez okres  5 lat od końca roku, w którym wykonano zabieg.

Należy zatem pamiętać, że w sytuacjach nie ujętych w art. 87a ust. 2 ustawy usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony drzewa stanowi uszkodzenie drzewa, a w wymiarze przekraczającym 50% stanowi zniszczenie drzewa (art. 87a ust. 4 i 5)

Naruszenie powyższych przepisów skutkuje nałożeniem odpowiedniej kary przez organy administracji (art. 88 i 89 ustawy).

Powyższe regulacje nie dotyczą drzew, w przypadku których nie jest wymagana zgoda na wycinkę.

 

Mówiąc bardziej obrazowo, aby nie naruszać przepisów prawa, dobrze jest stosować po prostu starą zasadę ogrodniczą, która mówi, iż w jednym sezonie (jednorazowo) nie należy skracać konarów dorosłych (bądź starych) drzew więcej niż o 1/3 ich długości. W przypadku bardzo rozrośniętych, starych drzew zabieg taki lepiej rozłożyć na 2-3 sezony, stosując w każdym roku podobną zasadę.

Zbyt drastyczne przycinanie, czy wręcz ogławianie drzew (szczególnie dorosłych) nie tylko narusza przepisy prawa, ale zwyczajnie zaburza równowagę fizjologiczną drzewa i najczęściej prowadzi do jego zamierania w ciągu kilku lat.

 

OMA

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów