INFO, Informacje, Ogrodnicze

Jak posadzić borówkę amerykańską?

Jak posadzić borówkę amerykańską?

Oprócz roślin ozdobnych, na działkach warto sadzić krzewy owocowe, które są źródłem bardzo smacznych i wartościowych owoców.  Jak sadzić krzewy borówki, aby rosły zdrowo i obficie owocowały?

 

Co warto wiedzieć o borówce?

W naszych warunkach klimatycznych krzewy borówki wysokiej (amerykańskiej) dorastają do 1,5–2,0 m wysokości. Kwitną na przełomie maja i czerwca, a najliczniejsze i najlepsze owoce tworzą się na grubych pędach dwuletnich. Borówka wysoka znosi niskie temperatury – nawet do -25 stopni C. Najbardziej niebezpieczne dla roślin są przemarznięcia korzeni, dlatego wskazane jest dokładne ściółkowanie borówki.

Sadzenie borówki

Są to rośliny samopylne, ale zapylenie krzyżowe pyłkiem innej odmiany znacznie zwiększa plon owoców, dlatego warto sadzić co najmniej dwie odmiany obok siebie. Przed posadzeniem krzewów najlepiej jest sprawdzić odczyn gleby, aby móc właściwie ją właściwie przygotować. Borówka wymaga naprawdę kwaśnych gleb o odczynie pH 3,8–4,8. W amatorskiej uprawie borówki, glebę możemy zakwasić, stosując kwaśny torf lub siarkę (np. w postaci siarczanu amonu). Torf miesza się z glebą w stosunku 1:1, do głębokości co najmniej 30 cm.

Dojrzewające owoce borówki

W czasie sadzenia, warto wykopać dwa razy większy dołek niż bryła korzeniowa sadzonego krzewu i zaprawić go odpowiednim podłożem (np. gotowym podłożem do uprawy roślin kwasolubnych lub kwaśnym torfem ogrodniczym). Świeżo posadzone rośliny zawsze obficie się podlewa i ściółkuje np. trocinami.

Warunkiem udanej uprawy jest również wysoka zawartość próchnicy oraz właściwy poziom wody gruntowej. Powinien on być utrzymany na wysokości 35–60 cm przez cały okres wegetacji, a w razie znacznego obniżenia się poziomu wody gruntowej konieczne jest regularne podlewanie. Nawożenie  azotem, potasem i fosforem powinno być zbilansowane w stosunku 1:1:1, a na glebach uboższych – 1:2:3.

Jaką odmianę borówki wybrać?

Spośród wielu odmian dojrzewających w różnych terminach warto zwrócić uwagę na kilka popularnych i sprawdzonych, między innymi: Bluetta, Sunrise, Spartan, Bluejay (odmiany wczesne), Nelson, Berkeley, uniwersalny Bluecrop (odmiany średnie), Bluegold, Darrow, Herbert (odmiany późne).

O czym pamiętać latem?

Latem najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne podlewanie krzewów. Nie należy spieszyć się ze zrywaniem owoców, ponieważ po przebarwieniu się powinny jeszcze dojrzewać przez kilka dni. W tym czasie owoce znacznie zwiększą swoją masę i wzrośnie w nich zawartość cukrów, a więc i optymalnych walorów smakowych.

 

tekst i zdjęcia:

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów