INFO, Informacje, Ogrodnicze

Jak pielęgnować i przycinać róże szczepione na pniu?

Jak pielęgnować i przycinać róże szczepione na pniu?

Są bardzo dekoracyjne, nie zajmują wiele miejsca i  zwracają uwagę w czasie kwitnienia, a także ładnym kulistym pokrojem koron. Jednak, aby tak było, wymagają troski zimą i właściwego przycinania.

 

Jak przycinać krzewy róż piennych?

Koronę krzewu najlepiej przycinać wczesną wiosną zanim na roślinie pojawią się pąki. Dzięki temu, roślina wypuści wiele młodych liści i pędów oraz wytworzy liczne pąki kwiatowe. Pędy, tworzące koronę przycinamy na długość około 10–25cm od miejsca szczepienia. Skracamy lub wycinamy także pędy krzyżujące się oraz słabe, przemarznięte i stare, które najczęściej noszą ślady chorób lub są suche. Dla dodatkowego poprawienia kształtu i uformowania kształtu korony rośliny można też przycinać w lecie. Przy okazji na bieżąco usuwamy także przekwitłe kwiat, które obniżają walory dekoracyjne krzewu – mobilizuje to także roślinę do powtarzanie kwitnienia. Po cięciu zawsze warto zasilić krzewy odpowiednimi nawozami przeznaczonymi do uprawy róż.

Uwaga na odrosty

W czasie sezonu, warto także dokładnie monitorować krzewy, aby nie rozrastały się dzikie przyrosty (tzw. „wilki”), które mogą wyrastać z podkładki, na której zaszczepiona jest odmiana szlachetna. Wszystkie odrosty pojawiające się na pniu lub wyrastające z korzeni najlepiej usuwać od razu po ich zauważeniu, w przeciwnym razie w krótkim czasie zdominują one szczepioną róże. Odrosty najlepiej delikatnie odrywać, a nie wycinać.

Pielęgnacja piennych róż przed zimą

Odmiany róż szczepione na niskim pniu, to zazwyczaj mieszańce herbatnie lub róże wielkokwiatowe. Szczepi się je na szczycie podkładki z dzikiej róży na wysokości około 1-1,5m lub nieco wyższej, w związku z czym krzewy wymagają palikowania, by pnie nie przechylały się pod ciężarem ukwieconych koron. Krzewy te potrzebują osłony na zimę, dlatego należy bezwzględnie miejsce szczepienia, które łatwo przemarza. Najczęściej zabezpiecza się tego typu róże poprzez przygięcie ich do ziemi i przykrycie (np. torfem, słomą), aby przetrwały mrozy. Innym popularnym sposobem ochrony róż piennych przed niskimi temperaturami jest owijanie białą agrowłókniną całych pni, a szczególnie miejsc szczepienia.

Ważne w uprawie róż piennych

Najczęściej na pniu szczepione są odmiany róż wielokwiatowych i okrywowych, ponieważ kwitną obficie i są odporne na choroby i mróz. Ponadto, pamiętajmy o tym, że róże najlepiej będą kwitły w miejscu nasłonecznionym – zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach (donicach). Młode sadzonki, o wiotkich jeszcze pniach, należy zawsze przywiązać do palika (lub bambusowej tyczki). Warto pamiętać o tym przy zakupie i sadzeniu różanych drzewek.

 

Maciej Aleksandrowicz, OZ Mazowiecki

zdjęcie: pixabay.com

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów