Jak i kiedy przycinać bzy lilaki?

Popularne bzy, kwitnące zwykle w maju, ale często także w już w drugiej połowie kwietnia zachwycają zapachem dużych białych, kremowych, filetowych, niebieskich czy różowych. Aby co roku krzewy ładnie kwitły i aby regulować ich wzrost, warto je przycinać.

 

Termin przycinania lilaków

Bez lilak (Syringa vulgaris), to najpopularniejszy w naszym kraju gatunek lilaka i spotkać można go zarówno na naturalnych stanowiskach, jak i w ogrodach. Wyhodowano też wiele odmian ozdobnych o różnych kolorach kwiatów.  Dla obfitego corocznego kwitnienia, zagęszczenia krzewów, ale i utrzymania ich na pożądanej przez nas wysokości trzeba je przycinać i na szczęście nie jest to trudne.

Lilaki zawiązują pąki kwiatowe (z których powstaną kwiaty w przyszłym sezonie) już latem, krótko po zakończeniu kwitnienia. Z tego względu najkorzystniejszym terminem na przycięcie krzewów jest czas zaraz po kwitnieniu, czyli zwykle czerwiec. Późniejsze cięcie lub wiosną przyszłego roku mogłoby skutkować usunięciem pędów z pąkami i krzew nie zakwitłby za rok w maju.

 Jak ciąć lilaki?

Cięcie tych krzewów jest bardzo proste i zwykle sprowadza się do usuwania jedynie przekwitłych (zbrązowiałych już) kwiatostanów. Można też przy okazji skrócić pędy, np. o 1/3 lub nawet połowę ich długości, dzięki czemu skorygujemy wysokość i szerokość krzewu oraz pobudzimy go do wypuszczania młodych pędów. Jeśli korona krzewu jest zbyt zagęszczona, warto też wyciąć pędy krzyżujące się. Pozostawienie nieprzyciętych, przekwitłych kwiatów będzie skutkowało rozpoczęciem zawiązywania przez roślinę nasion, a nie jest to pożądane, bo proces ten osłabia krzew.

Jak odmładzać stare krzewy bzów lilaków?

Krzewy rosnące już wiele lat, rzadko przecinane mogą osiągać znaczne rozmiary (do kilku metrów wysokości i szerokości) i warto je mocnej przyciąć (odmłodzić). Najlepiej wtedy posłużyć się drabiną i sekatorem teleskopowym. Mocne cięcie odmładzające najlepiej wykonać wczesną wiosną i wówczas trzeba pamiętać, że krzew nie zakwitnie i w danym sezonie po prostu będzie się regenerował i wypuszczał młode pędy.

Czy wszystkie bzy tniemy tak samo?

Oprócz najbardziej popularnego lilaka pospolitego w uprawie i sprzedaży można spotkać też inne, dekoracyjne gatunki, np.: lilak Meyera (Syringa meyeri), lilak chiński (Syringa chinensis), lilak węgierski (Syringa josikaea), lilak drobnolistny (Syringa microphylla). Różnią się one między sobą pokrojem, siłą wzrostu, ale też wielkością kwiatów lub liści i terminem kwitnienia. Przy cieciu kierujemy się właśnie terminem kwitnienia, ponieważ niektóre gatunki kwitną często później niż bez lilak. Kiedy kwiaty przekwitną, zaczną brązowieć przycinamy kwiatostany w podobny sposób, jak opisany wyżej.

Ważne!

Lilaki są dużymi, szeroko rozrastającymi się krzewami, dlatego należy je sadzić w odpowiedniej odległości od ogrodzenia działki. Nie zaleca się więc sadzenia ich w samym rogu działki, aby uniknąć kłopotów w przyszłości. Ponadto, regulamin ROD wskazuje, by duże krzewy sadzić minimum 2m od granicy działki.

 

Maciej Aleksandrowicz

gł. specjalista ds. ogrodniczych

Okręg Mazowiecki PZD