Rozpoczyna się okres kwitnienia wrzosów, które najczęściej kupujemy w doniczkach lub w różnych innych pojemnikach. Rośliny te nie są proste w uprawie i aby jak najdłużej dobrze się prezentowały, potrzebują odpowiednich warunków i pielęgnacji.
Odpowiednie warunki dla wrzosów
Należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim podłożu, ponieważ rośliny z rodziny wrzosowatych wymagają ziemi kwaśnej, torfowej (dostępne są specjalne podłoża w sprzedaży). Należy także uważać, aby nie podlewać roślin zbyt obficie, bo nie tolerują one nadmiaru wilgoci w glebie. Preferują raczej przepuszczalne i suche podłoże, dlatego lepiej podlewać je ostrożnie – kiedy wyraźnie przeschnie podłoże wokół rośliny.
Ważne! Doniczka z wrzosem nie powinna stać podstawce z wodą, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni, a to oznacza zamieranie rośliny. Podobnie wrzosy uprawiane w gruncie nie mogą być nadmiernie podlewane.
Jeśli kupiony wrzos uprawiany był w bardzo małej doniczce, najlepiej przed zimą przesadzić go w nieco większą (z większą ilością podłoża) lub bezpośrednio do gruntu. Pomoże to młodej roślinie lepiej przezimować. W czasie sadzenia lub przesadzania wrzosów należy zadbać o to, by doniczka miała otwory odpływowe w dnie oraz/lub warstwę drenażu.
Wrzosowate często chorują na choroby grzybowe (np. fytoftoroza, rizoktonioza, zamieranie pędów, szara pleśń), które często rozwijają się właśnie z powodu nadmiaru wilgoci w glebie. Warto więc profilaktycznie podlać lub opryskać rośliny kilka razy – poczynając od wiosny do końca lata – preparatami grzybobójczymi (np. Proplant lub Previcur Energy).
Wrzosy przycinamy dopiero wiosną – usuwając jedynie przekwitłe kwiatostany. Przycinanie roślin przed zimą z pewnością osłabi je i narazi na przemarznięcie. Jesienią nawozimy tylko nawozami tzw. jesiennymi (bez zawartości azotu), które wzmocnią krzewinki na okres zimy.
Zabezpieczenie wrzosów przed zimą
Na okres zimy trzeba koniecznie zapewnić wrzosom ochronę przed mrozem. Rośliny sprzedawane są zwykle w niewielkich, plastikowych doniczkach o cienkich ściankach i nie można ich w takim stanie pozostawić na zimę. Oprócz przesadzenia jesienią w większą doniczkę, z odpowiednim podłożem możemy w różny sposób osłonić doniczkę przed niskimi temperaturami.
Jednym ze sposobów jest ustawienie doniczki na kawałku styropianu i owiniecie jej wokół agrowłókniną, tkaniną jutową lub folią bąbelkową. Innym wyjściem może być włożenie doniczki z rośliną do innej, większej i wypełnienie przestrzeni pomiędzy doniczkami korą, trocinami lub gazetami.
Powierzchnię gleby, w której rośnie wrzos w gruncie można dodatkowo wyściółkować grubą warstwą drobno mielonej kory (np. sosnowej). W razie silnych mrozów można okryć (np. agrowłókniną, stroiszem lub suchymi liśćmi) także nadziemną część rośliny.
Nie można też zapominać o kontrolowaniu wilgotności podłoża w okresie zimowym (szczególnie na przedwiośniu, kiedy słońce mocniej świeci i może doprowadzić do przesuszenia rośliny).
tekst i zdjęcia:
Maciej Aleksandrowicz
OZ Mazowiecki