Inwestycje w ROD a przepisy – wskazówki

Z uwagi na liczne pytania dotyczące prowadzenia inwestycji w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, Okręg Mazowiecki PZD jeszcze raz przedstawia zasady prowadzenia budowy i remontów, zarówno na indywidualnych działkach rodzinnych, jak i inwestycji ogrodowych prowadzonych przez Zarząd ROD na terenie wspólnym.

 

Każda inwestycja przeprowadzana na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych winna być prowadzona zgodnie zarówno z obowiązującym prawem tj. min. Ustawą Prawo Budowlane Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414 z dnia 7 lipca 1994 r. z późniejszymi zmianami jak i przepisami wynikłymi z Uchwał Związkowych tj. min. Uchwały nr 14/III/2015 Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dn. 01.10.2015r. w sprawie inwestycji i remontów w rodzinnych ogrodach działkowych w Polskim Związku. Prowadzenie inwestycji bez uzyskania odpowiednich pozwoleń administracyjnych, wiąże się z późniejszą opłatą legalizacyjną, która może kilkakrotnie przewyższyć koszty przeprowadzonej inwestycji.

Dla przykładu przytoczyć można sprawę jednego z działkowców, który zaplanował wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Działkowiec ten wprawdzie dopełnił obowiązku zgłoszenia Zarządowi ROD zamiaru budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, zgodnie z § 43 ust. 3 Regulaminu ROD uchwalonego przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców w dniu 1 października 2015 roku ze zmianami wprowadzonymi w dniu 28 czerwca 2018 roku. Zarząd ROD wyraził, aprobatę dla zamierzeń działkowca. Wszelkie komponenty do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków posiadały stosowne normy i certyfikaty. Jednakże działkowiec ten nie dokonał zgłoszenia planowanej inwestycji do właściwego organu administracji publicznej. Co w konsekwencji zaowocowało tym, iż został on  wezwany do wniesienia w terminie 2 miesięcy opłaty legalizacyjnej pod rygorem rozbiórki obiektu lub jego części. Opłata legalizacyjna w tym przypadku wyniosła 5000 zł.

APM