Okręgowy Zarząd Mazowiecki Polskiego Związku Działkowców po weryfikacji przesłanych przez Państwa dokumentów tj. sprawozdania finansowego z funduszu rozwoju, planów inwestycyjno- remontowych na rok 2018r. informuje, iż dostrzegł szereg nieprawidłowości. W celu wyjaśnienia niejasności i uzupełnienia informacji, przedstawiamy Państwu kilka podstawowych informacji wynikających z uchwał systemowych obowiązujących w Polskim Związku Działkowców.
1. Na każdą inwestycję budowlano – remontową musi być podjęta uchwała Walnego Zebrania/Konferencji Delegatów – (na każde zadanie inwestycyjne osobna uchwała)
2. Rozpoczęcie inwestycji może nastąpić dopiero po:
• Zapewnieniu pełnego zabezpieczenia finansowego planowanej inwestycji,
• Uzyskaniu odpowiednich pozwoleń zgodnie z obowiązującym prawem,
• Zgłoszeniu do planu inwestycji i remontów planowanej inwestycji, czyli wysłanie na adres:
Okręgowy Zarząd Mazowiecki Polskiego Związku Działkowców:
Ul. Żółkiewskiego 35 D
04-305 Warszawa
pakietu dokumentów do działu inwestycji tj.:
1. Wniosku o włączenie do planu inwestycji i remontów zadania inwestycyjnego,
2. Wniosku ROD na Walne Zebranie/Konferencję delegatów w sprawie realizacji
zadania inwestycyjnego (remontowego),
3. Uchwały ROD na Walne Zebranie/Konferencję delegatów w sprawie realizacji
zadania inwestycyjnego (remontowego),
4. Formularz plan inwestycji i remontów na rok 2018.
Wzory dokumentów dostępne są do pobrania na stronie: www.mazowiecki.pzd.pl w zakładce druki.
• Jeśli kwota zadania inwestycyjnego przekracza 7000 zł brutto, należy uzyskać zgodę Okręgowego Zarządu na podpisanie umowy z wykonawcą. W tym celu należy przesłać do OZM PZD następujące dokumenty:
1. Wniosek o wyrażenie zgody na działanie przekraczające zwykły zarząd, czyli podpisanie umowy z wykonawcą na kwotę powyżej 7000 zł brutto
(patrz. Uchwała nr 300/2015 Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dn. 24 listopada 2015r. w sprawie zasad udzielania przez prezydia okręgowych zarządów PZD zgody zarządom PRD na działanie przekraczające zakres zwykłego zarządu)
2. Uchwały podjętej w sprawie inwestycji przez Walne Zebranie/Konferencję Delegatów
3. Nie podpisanej umowy z wykonawcą – UWAGA tylko umowa w pełni zabezpieczająca interes ROD może być zawarta, przykładowy WZÓR umowy znajduje się na stronie www.mazowiecki.pzd.pl w zakładce druki.
Po realizacji zadań inwestycyjnych, razem ze sprawozdaniem finansowym należy przesłać do OZM PZD formularz zrealizowanych inwestycji na dany rok kalendarzowy. Kwoty podane w tabelach inwestycyjnych i remontowych muszą być zgodne z kwotą podaną w sprawozdaniu finansowym.
UWAGA KAŻDE ZADANIE INWESTYCYJNE NALEŻY PROWADZIĆ ZGODNIE Z UCHWAŁĄ NR 14/III/2015 KRAJOWEJ RADY POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW Z DN. 01.10.2015R. W SPRAWIE ZASAD PROWADZENIA INWESTYCJI I REMONTÓW W RODZINNYCH OGRODACH DZIAŁKOWYCH W POLSKIM ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW.
Na każde zadanie inwestycyjne musi być podpisana umowa z wykonawcą. Należy pamiętać, iż na takie prace budowlane jak np.: remont domu działkowca, wymiana, budowa ogrodzenia nie zawieramy umów o dzieło.
WYDATKOWANIE ŚRODKÓW Z FUNDUSZU ROZWOJU:
Zgodnie z Uchwałą nr 11/III/2015 Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dn. 01 października 2015r. w sprawie zasad funkcjonowania Funduszu Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Polskim Związku Działkowców z Funduszu Rozwoju ROD mogą być pokrywane jedynie koszty:
a) nabywania praw do gruntów pod rodzinny ogród działkowy,
b) remontów, modernizacji, budowy i bieżącej konserwacji infrastruktury ogrodowej w ROD
c) zatrudnienia specjalistów w związku z prowadzonymi inwestycjami.
INFRASTRUKTURA OGRODOWA:
Czym jest infrastruktura w ROD, możecie Państwo odnaleźć w Regulaminie Rodzinnego Ogrodu Działkowego uchwalonego przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców w dn. 01.10.2015r. Dla przypomnienia infrastrukturę stanowią:
1) ogrodzenia zewnętrzne
2) aleje ogrodowe i drogi dojazdowe
3) miejsca postojowe
4) place gospodarcze, tereny rekreacyjne i sportowe, ogródki jordanowskie i inne tereny użytku ogólnego,
5) budynki,
6) hydrofornie,
7) sanitariaty,
8) zieleń ogrodowa i pasy zieleni ochronnej,
9) sieć wodociągowa, energetyczna lub inna, o ile nie wchodzi w skład przedsiębiorstwa.
Infrastrukturą ogrodową nie są np.: sprzęt ogrodniczy (np.: rębaki, kosiarki), kuchenki, szafki, talerze, sztućce, dni działkowca, zakup środków nisko-cennych itd.. Te elementy nie mogą być finansowane z Funduszu Rozwoju ROD.
W RAZIE PYTAŃ BĄDŹ WĄTPLIWOŚCI ZAPRASZAMY DO KONTAKTU Z INSPEKTOREM DS. INWESTYCJI 22 836 51 48 lub 22 836 51 65 wew. 129