Informacja w sprawie nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym i rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii

Okręgowy Zarząd Mazowiecki PZD, przypomina, iż w związku z nowelizacją ustawy o planowaniu przestrzennym weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii niekorzystne dla ROD, w którym dopuszczono ujawnienie ROD w planach miejscowych zaledwie w 3 z 13 stref planistycznych. Konsekwencją obowiązywania dokumentu jest konieczność sporządzenia planu ogólnego dla całego obszaru gminy według obowiązujących stref.

 

W ślad za pismem kierowanym do Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych Okręgowy Zarząd Mazowiecki apeluje, aby Zarządy ROD monitorowały prace nad sporządzeniem planu ogólnego gminy. Należy ustalić, jaka jest jego sytuacja planistyczna, następnie podjąć działania by znaleźć się w odpowiedniej strefie. Sytuacja jest istotna zwłaszcza dla ROD położonych na terenie, dla którego Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dotychczas nie został opracowany. Brak przynależności ROD do strefy wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, strefy wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową jednorodzinną lub strefy zieleni i rekreacji stwarza zagrożenie dla dalszego funkcjonowania ogrodu. Jeśli teren ROD jest już objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, wprowadzenie planu ogólnego nie zmienia jego sytuacji, gdyż aktualny akt prawa miejscowego zachowuje moc. Istotne jest, aby zarządy zagrożonych ROD składały wnioski i uwagi na etapie konsultacji projektów, by tereny na których znajdują się ogrody zakwalifikowały się pod jedną z ww. stref. Zachęcamy zarządu ROD do kontaktów z Okręgowym Zarządem Mazowieckiem PZD, biurem OM PZD oraz delegaturami rejonowymi, tak aby wspólnie działać na rzecz ROD.

Uczestnictwo działkowców w procesie tworzenia planów ogólnych stwarza większą możliwość zabezpieczenia ogrodów zagrożonych przed ewentualną likwidacją, gdyż złożone wnioski i uwagi odgrywają kluczową rolę na etapie konsultacji społecznych. Istotne jest więc podjęcie działań  zmierzających, by tereny ogrodów znajdowały się w strefie gwarantującej ich zachowanie.

Organy Związku: Krajowy Zarząd i Krajowa Rada PZD oraz Okręgowy Zarząd Mazowiecki PZD cały czas podejmują działania w celu ochrony rodzinnych ogrodów działkowych. Na ręce Krajowy zarząd PZD skierował do Ministra Rozwoju i Technologii wystąpienia wraz ze stanowiskiem organu. Przedstawiciele Okręgu Mazowieckiego PZD zaapelowali również podczas spotkania z Marszalek Senatu RP o wsparcie działań działkowców i PZD. Działacze z całego kraju spotykają się z przedstawicielami władz lokalnych, Posłami i Senatorami RP, tak aby możliwie w jak najszerszym zakresie informować i uświadamiać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą dla ROD nowe przepisy planistyczne.

Informacje dotyczące zagospodarowania przestrzennego można uzyskać na oficjalnych stronach internetowych jednostek terytorialnych lub na stronach internetowych Systemów Informacji Przestrzennej.

Okręgowy Zarząd Mazowiecki PZD apeluje, aby wszystkie zarządy ROD włączyły się w walkę o ogrody poprzez wystąpienia, stanowiska, a także poprzez udział w konsultacjach społecznych i bieżące monitorowanie spraw w urzędach gminy.

 

                                                                                              Okręgowy Zarząd Mazowiecki PZD

 

 

Warszawa, 7 lutego 2024 r.