Informacje, Informacje OZM, Z życia ROD

„Działkowcy dla klimatu: Spotkajmy się w ogrodzie” – udane warsztaty klimatyczne w ROD „Wiarus”

„Działkowcy dla klimatu: Spotkajmy się w ogrodzie” – udane warsztaty klimatyczne w ROD „Wiarus”

Bardzo ciekawe i pouczające spotkanie odbyło się w ubiegłą sobotę w ROD „Wiarus” w Warszawie. W czasie otwartych dla działkowców i wszystkich zainteresowanych zajęć można było dowiedzieć się między innymi, jak nie paść ofiarą fałszywych informacji na temat klimatu i innych dziedzin życia zamieszczanych w Internecie i innych mediach, a także jak założyć mini ogród deszczowy w pojemnikach, wykorzystujący wodę opadową na działce do uprawy roślin.

 

Spotkanie było częścią programu „Działkowcy dla klimatu”, realizowanego przez Stowarzyszenie Aktywności Miejskich (SAM) Rozkwit na zlecenie fundacji Climate Strategies Poland, ze środków KR Foundation, a jego celem jest zwiększanie wśród mieszkańców miast, w tym także działkowców świadomości skutków zmian klimatu i możliwości ich ograniczania.

Fundacja Climate Strategies Poland jest organizacją non for profit, która wspiera firmy, instytucje i miasta w drodze do neutralności klimatycznej. Zespół Fundacji składa się z ekspertów specjalizujących się w obliczaniu i redukowaniu śladu węglowego, strategów biznesowych, a także specjalistów ds. komunikacji klimatycznej, przeciwdziałania greenwashingowi i dezinformacji klimatycznej. Wspólnie wykorzystują kompetencje, doświadczenia i talenty, by spowolnić zmianę klimatu i jej skutki. Fundacja edukuje na temat zmiany klimatu, śladu węglowego oraz odpowiedzialności biznesu w tym zakresie. Na potrzeby mniejszych firm Fundacja opracowała bezpłatne, innowacyjne narzędzie: Kalkulator śladu węglowego.

Jak zaznaczyła obecna w czasie zajęć przedstawicielka Climate Strategies Poland, Pani Katarzyna Czarska, ogrody działkowe i działki uprawiane przez działkowców siłą rzeczy są miejscami, gdzie można skutecznie wprowadzać w życie projekty pro klimatyczne i podejmować działania niwelujące zmiany klimatu w mieście.

Do współpracy w przedsięwzięciu zaproszono ROD „Wiarus” w Warszawie, na terenie którego (wśród działkowej zieleni), przy smakowitym poczęstunku zorganizowano spotkanie edukacyjne, połączone z zajęciami praktycznymi, czyli warsztatami zakładania ogrodu deszczowego w pojemnikach, które były głównym punktem programu.

Zajęcia te przygotował i poprowadził prezes ROD „Wiarus”, Paweł Milewski, który z wykształcenia jest klimatologiem, dzięki czemu mógł przekazać uczestnikom zajęć także przydatne informacje na temat zmian klimatycznych, zjawisk pogodowych i sposobów łagodzenia ich skutków, w tym retencjonowania wody na działce i w ROD.

Koncepcja zainstalowania ogrodu deszczowego w pojemnikach przy ścianie altany

Warto przypomnieć, że w ROD „Wiarus”, na terenie przy biurze zarządu ogrodu, założony został wcześniej pokazowy ogród deszczowy, którego powstanie sfinansowane zostało (w 80%) przez Miasto Stołeczne Warszawa w ramach dotacji na realizację inwestycji polegających na budowie urządzeń służących do zatrzymania i wykorzystania wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.

Ogród deszczowy przy budynku zarządu ROD „Wiarus”

Praktyczne zajęcia prowadzone przez prezesa ROD miały na celu zachęcenie działkowców do podejmowania działań, zatrzymujących wodę opadową.

Jednocześnie pokazały, że ogród deszczowy nie musi być trudny do założenia i można założyć go także w ciekawej i estetycznej formie, czyli w p0jemnikach, przy ścianie altany, wykorzystując wodę spływającą z dachu przez rynny.

Przy odpowiednim dobraniu i połączeniu prostych elementów konstrukcyjnych (przewodów, złączek), które są ogólnie dostępne w sprzedaży można założyć ogród w pojemnikach, złożony z gatunków roślin lubiących takie warunki, a więc głównie rosnących na wilgotnych terenach w pobliżu zbiorników wodnych.

Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem, a dzięki praktycznej prezentacji, jak krok po kroku (od pustych pojemników, aż do posadzenia roślin) wykonać instalację, uczestnicy będą mogli z pewnością zrealizować podobne instalacje na własnych działkach.

Kolejne warstwy podłoża przy zakładaniu ogrodu deszczowego w pojemnikach: keramzyt, drobny żwir i gruboziarnisty piasek oddzielone geowłókniną, by unikać zapychania się przewodów

Sadzenie specjalnie dobranych roślin w przygotowanym podłożu…

W czasie spotkania, działkowcy i inni uczestnicy spotkania mogli także skorzystać z praktycznych wskazówek zawartych w broszurze związkowej „Zbieramy deszczówkę”, wydanej przez Krajowy Zarząd PZD.

W programie spotkania znalazła się także bardzo intersująca prelekcja, poświęcona nieprawdziwym informacjom jakie często spotykamy w Internecie i innych mediach, w tym mediach społecznościowych na temat klimatu, ale nie tylko. Pan Filip Szulik-Szarecki – kierownik projektu fact-checkingowego Wojownicy Klawiatury w bardzo ciekawy sposób opowiadał, jak weryfikować informacje o zmianach klimatycznych, jak unikać fake newsów i gdzie szukać rzetelnej wiedzy, nie tylko o klimacie, ale także o innych sferach życia.

Mimo pochmurnej, deszczowej pogody spotkanie oraz jego tematyka przyciągnęły niemałe grono działkowców, a także innych zainteresowanych osób i z pewnością pozostawi w nich inspirację do własnych działań na rzecz klimatu oraz miłe wspomnienia.

Ponadto, warto podkreślić, iż tego typu, dobrze zorganizowane spotkania, podnoszące świadomość klimatyczną działkowców są także świetną formą wdrażania jednego z najważniejszych programów naszego stowarzyszania, czyli Programu Klimatycznego PZD, który również zachęca i wskazuje działkowcom działania w skali mikro, na działce w ROD, które mogą niwelować skutki zmian klimatu.

 

opracowanie i zdjęcia:

Maciej Aleksandrowicz

biuro OZ Mazowieckiego PZD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów