Hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) są nazywane też hortensjami wiechowatymi, przycinamy je wiosną i kwitną pod koniec lata na pędach tegorocznych. Ponadto, w odróżnieniu od hortensji ogrodowej są bardziej wytrzymałe na spadki temperatur zimą.
Lubimy je za duże stożkowate (do 30 cm długości) kwiatostany zebrane w wiechy na szczytach jednorocznych pędów. Lekko różowe, białe lub zielonkawe kwiaty pojawiają się u jednych odmian w czerwcu, u innych dopiero w sierpniu i kwitną aż do października. Także po przekwitnięciu zaschnięte kwiaty są niezwykle dekoracyjne – można używać ich do komponowania suchych bukietów.
W związku z tym, że hortensje bukietowe kwitną na pędach wytworzonych od wiosny, nie trzeba martwić się, że pąki kwiatowe przemarzną. Krzewy te nie wymagają też specjalnego zabezpieczenia na zimę. Jednak w przypadku młodych krzewów (lub bezśnieżnej, mroźnej zimy), u podstawy pędów warto usypać kopczyk (ok. 20 cm) z liści, torfu, kompostu, kory lub osłonić dolną część krzewu stroiszem (gałązkami świerkowymi lub jodłowymi). Kopczykować warto na zimę także inne krzewy, np. róże.
Przemarzanie pąków i brak kwitnienia zdarza się częściej hortensjom ogrodowym (Hydrangea macrophylla), gdyż kwitną (efektowne, kuliste kwiatostany – różowe, niebieskie, białe, fioletowe) one pędach zeszłorocznych.
Maciej Aleksandrowicz
biuro Okręgu Mazowieckiego PZD