W związku z tym, iż w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej sygnałów o żerowaniu dzików na terenach ROD, informujemy, iż zgodnie z prawem problemem żerowania dzików w środowisku ludzi i powstającymi z tego powodu zagrożeniami zajmują się specjalne organy Lasów Miejskich lub Wydziały Ochrony Środowiska Urzędów Dzielnic i tam też należy zwrócić się o pomoc lub poradę. Wszelkie przypadki kontaktu ze zwierzętami można zgłaszać do Lasów Miejskich w Warszawie pod specjalny numer telefonu uruchomiony na potrzeby interwencji dotyczących dzików: 600 020 747 lub 600 020 746 (czynne całodobowo).
Według informacji urzędów dzielnic, obecność dzików na terenie miasta jest konsekwencją zawężania środowiska ich bytowania poprzez sukcesywną urbanizację pól i nieużytków oraz penetrację lasów przez mieszkańców Warszawy. Dziki bytujące w mieście nie uciekają od ludzi, z ufnością do nich podchodzą, ponieważ liczą na otrzymanie karmy. Taka reakcja zwierząt jest spowodowana dokarmianiem dzików przez część społeczeństwa. Dziki pozbawione są agresji i nie stanowią zagrożenia dla ludzi, pod warunkiem, że nie zostaną bezpośrednio sprowokowane np. przez biegające luzem i szczekające psy. Dlatego bardzo ważne jest, aby prowadzić psy na smyczy. Dzik, który wystraszy się psa może też uciekać w popłochu i być przyczyną wypadku smochodowego lub innych zagrożeń. Dziki mają słaby wzrok, dobry węch i słuch. Mogą podchodzić w poszukiwaniu pożywienia. W przypadku spotkania dzików radzimy spokojnie oddalić się z tego miejsca.
Jednym ze sposobów na dziki są też specjalne środki zapachowe (repelenty), które rozłożone wzdłuż ogrodzeń lub w miejscach gdzie przebywają dziki skutecznie je odstraszają. Jest ich w obrocie (także internetowym) wiele i należałoby zasięgnąć informacji u producenta bądź sprzedawcy czy nadają się do użytku w ogrodach działkowych. Innym wyjściem stosowanym w niektórych ogrodach jest instalowanie specjalnie wzmocnionych ogrodzeń, trudnych do sforsowania przez dziki.
OMA