Przypominamy, że w dniu 1 stycznia 2022 r. upływa termin na przystąpienie ROD do Ośrodków Finansowo-Księgowych, które mają ogromne znaczenie dla prawidłowej gospodarki finansowej ROD. Z ostatnich danych przekazanych przez Okręgi PZD wynika, że powstaje coraz więcej OFK. Obecnie ich liczba wynosi 66. Funkcjonuje w nich już 2 289 ROD, najwięcej w Okręgu PZD Śląskim, Toruńsko-Włocławskim i Sudeckim (ponad 90% w danym Okręgu).
APEL
KRAJOWEGO ZARZĄDU PZD
z dnia 10 listopada 2021 r.
w sprawie powoływania i przystępowania do
Ośrodków Finansowo-Księgowych przez ROD
Przypominamy, że w dniu 1 stycznia 2022 r. upływa termin na przystąpienie ROD do Ośrodków Finansowo-Księgowych, które mają ogromne znaczenie dla prawidłowej gospodarki finansowej ROD. Z ostatnich danych przekazanych przez Okręgi PZD wynika, że powstaje coraz więcej OFK. Obecnie ich liczba wynosi 66. Funkcjonuje w nich już 2 289 ROD, najwięcej w Okręgu PZD Śląskim, Toruńsko-Włocławskim i Sudeckim (ponad 90% w danym Okręgu).
ROD, które należą do OFK są bardzo zadowolone ze współpracy z nimi. Ośrodki Finansowo-Księgowe doceniane są przez zarządy ROD za bezpośredni kontakt, dobrą komunikację oraz prowadzenie księgowości ogrodowej przez wykwalifikowaną i posiadającą odpowiednie doświadczenie kadrę księgową. Chwalone są również za profesjonalizm, rzetelność oraz pomoc merytoryczną zarządom ROD we wszystkich sprawach finansowo—księgowych. OFK wyróżniają się również znakomitą znajomością prawa powszechnie obowiązującego oraz prawa związkowego, które stanowi fundament prowadzenia księgowości w ROD. Ośrodki również doskonale znają i stosują program DGCS, który został specjalnie stworzony pod potrzeby ROD, uwzględniając ich specyfikę i który ma docelowo funkcjonować we wszystkich ROD.
W związku z tym, Krajowy Zarząd PZD apeluje do zarządów ROD o podjęcie niezwłocznych działań mających na celu jak najszybsze przystąpienie ROD do OFK. Nie ma bowiem lepszej alternatywy dla prowadzenia księgowości ogrodowej jak powierzenie jej Ośrodkom. Badania i kontrole działalności finansowej w różnych ogrodach wykazały, że tylko w ROD będących w Ośrodkach nie ma błędów i nieprawidłowości w gospodarowaniu środkami finansowymi działkowców. W pozostałych ogrodach księgowość nie zawsze jest prowadzona w należyty sposób. Związane jest to przede wszystkim z prowadzeniem księgowości przez często przypadkowe księgowe i biura rachunkowe, nie znające tak dobrze funkcjonowania ogrodów działkowych. Zewnętrzne księgowe, prowadzące księgowość małych firm i dużych przedsiębiorstw znają ogólne przepisy prawne dotyczące zagadnień finansowych. Nie znają natomiast dobrze przepisów związkowych, a zwłaszcza Zakładowego Planu Kont oraz licznych uchwał organów krajowych odnoszących się spraw finansowych. Indywidualne księgowe lub biura rachunkowe mają również problem z obsługą programu DGCS, który różni się od dostępnych na rynku programów komputerowych.
Nieznajomość przepisów związkowych oraz programu, na którym są dokonywane podstawowe czynności księgowe oraz sporządzane dla ROD -sprawozdania i preliminarze, rodzi wiele nieprawidłowości, problemów i szkód. Błędy i uchybienia w prowadzeniu księgowości ROD obciążają przede wszystkim zarządy ROD, które narażają się na zarzuty w zakresie nieprawidłowego gospodarowania i rozporządzania środkami finansowymi ROD. W konsekwencji, może to skutkować odpowiedzialnością statutową (możliwością odwołania ze składu zarządu ROD) oraz odpowiedzialnością cywilną oraz karną. Prosimy również wziąć pod uwagę koszty prowadzenia księgowości ROD przez Ośrodki, które są znacznie niższe niż w przypadku księgowych i biur rachunkowych. Ogrody, które powierzyły prowadzenie księgowości OFK płacą mniej za usługi finansowo-księgowe, co ma znaczenie dla finansów ogrodu i wysokości opłat ogrodowych, uchwalanych corocznie przez walne zebrania/konferencje delegatów ROD na ten cel.
Dlatego jeszcze raz zwracamy się do zarządów ROD o wypowiedzenie dotychczasowych umów z księgowymi/ biurami rachunkowymi oraz podpisanie porozumień z OZ PZD, prowadzącymi OFK. Jednocześnie, w celu umożliwienia zarządom ROD powierzenia prowadzenia księgowości w OFK – w dogodnej lokalizacji, zwracamy się do Okręgów o dalszą, bardziej intensywną i efektywną pracę w zakresie powoływania nowych OFK (zwłaszcza w skupiskach ROD), wyposażania ich w niezbędny sprzęt i narzędzia oraz zadbania o to, aby zatrudniane w nich były księgowe o jak najlepszym wykształceniu i przygotowaniu zawodowym. Okręgi PZD powinny również podejmować działania, aby udoskonalać dotychczasowe Ośrodki.
Prowadzenie księgowości ROD przez Ośrodki Finansowe – Księgowe ma ogromne znaczenie dla Krajowego Zarządu PZD. Jest to bowiem najlepsze i jedyne rozwiązanie, aby zapewnić prawidłowość prowadzenia finansów ogrodów działkowych i zabezpieczyć środki finansowe działkowców. KZ PZD będzie więc dalej monitorował stan tworzenia OFK i przystępowania do nich ROD. W razie potrzeby będzie również wyznaczać kolejne zadania, celem doprowadzenia do realizacji licznych uchwał KZ PZD dotyczących OFK, w tym ostatniej uchwały nr 243/2021 KZ PZD z dnia 27.08.2021 r. w sprawie oceny funkcjonowania i powoływania Ośrodków Finansowo-Księgowych oraz znaczenia programu DGCS PZD System dla ROD.
KRAJOWY ZARZĄD
POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW
Warszawa, dnia 10 listopada 2021 r.