W związku z wyłożeniem przez Miasto st. Warszawy projektu nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy, 13 lipca w Ośrodku Szkoleniowym OM PZD odbyło się kolejne spotkanie z warszawskimi ogrodami (m.in. ROD Kaloria, Jutrzenka, Dw. Gdański, Klaudyny, Avia, Fort Szczęśliwice), których przyszłość nie jest bezpieczna. Aż 37 warszawskich ogrodów spośród 151 położonych na terenie Warszawy nie zostało zapisanych jako ZD – zieleń działkowa. Jedynie takie oznaczenie zapewnia bezpieczeństwo i dotychczasowe funkcjonowanie ogrodów.
Na potrzeby wspólnego działania Małgorzata Rutowicz-Rak – kierownik Wydziału Terenowno-Prawnego przekazała uczestnikom zindywidualizowane uwagi do Studium odnoszące się do każdego ROD, które należy składać do 29 września br. Pani Rutowicz-Rak zaapelowała o zaangażowanie w składanie wniosków nie tylko przez działkowców, ale także przez sympatyków i sąsiadów ogrodów.
Przedstawione zostało Stanowisko komisarycznego OZM PZD, które zostało już przyjęte i opublikowane. Omówiony został również projekt wystąpienia do prezydenta m.st. Warszawy, radnych i przewodniczących Rad w sprawie poparcia ogrodów.
Anna Mioduszewska – dyrektor biura OM PZD przedstawiła działania jakie zaplanowano w ramach obrony ogrodów w najbliższych tygodniach. Zaapelowała również o współdziałanie ogrodów z Okręgiem, który będzie dla nich wsparciem merytorycznym. Podczas wystąpienia wskazała również, że na siłę wspólnego przekazu i współpracy.
Uczestnicy zgodzili się, iż jest to niepowtarzalna okazja na pokazanie siły ogrodów i jedności działkowców oraz ich sympatyków w przeciwstawieniu się działaniom skierowanym przeciwko ogrodom. Przedstawicielki Okręgu Mazowieckiego zadeklarowały pomoc i wsparcie merytoryczne Okręgu i Okręgowego Zarządu Mazowieckiego w działania ogrodów. W ocenie wszystkich działania, aby były skuteczne i widoczne, muszą być spójne, skoordynowane i o szerokim zasięgu, co można osiągnąć dzięki współpracy. Uczestnicy podobnie jak miało to miejsce podczas pierwszego spotkania z mokotowskimi ogrodami, zgłaszali własne pomysły działań oraz ocenę sytuacji.
Wszyscy jednym głosem sprzeciwili się pomysłowi urbanistów i urzędników, aby ogrody zastępować zielenią parkową – ZP, która nie realizuje tak istotnych zadań i roli, jakie od dziesiątek lat pełnią ogrody w przestrzeni miejskiej Warszawy. Ogrody są częścią krajobrazu miejskiego i pełnią ważną rolę w ekosystemie miejskim. Są miejscem odpoczynku i rekreacji dla dziesiątek tysięcy działkowców, ich rodzin i lokalnej społeczności.
Ogrody dzięki składkom i opłatą ogrodowym realizują wiele inwestycji, które poprawiają infrastrukturę ROD i bezpłatnie służą społeczeństwu poprzez udostępnianie ich przestrzeni szkołom, przeszkolą i innym placówką.
ROD wpływają na poprawę jakości powietrza w mieście oraz obniżenie poziomu hałasu.
Jako część wizji rozwoju przestrzennego Warszawy w ramach „zielonej stolicy”, rodzinne ogrody działkowe zasługują na ochronę i wsparcie władz Warszawy, a nie zastępowanie ich zielenią parkową, kolejnymi osiedlami , centrami handlowymi czy miejscami rozrywki. Globalny kryzys ekologiczny powinien być nauczką i lekcją dla władz Warszawy, który zmotywuje włodarzy do partnerstwa z PZD i współpracy dla wspólnego dobra obywateli Warszawy.
Nie ma i nie będzie zgody na likwidację ogrodów!
Biuro Okręgu Mazowieckiego PZD