Informacje, Informacje OZM, media, Ogrodnicze, Z życia ROD

Mamy działkę i co dalej? Jak zaplanować kolejność prac?

Mamy działkę i co dalej? Jak zaplanować kolejność prac?

Gdy mamy już wstępny plan i oczyściliśmy teren z chwastów, śmieci, gruzu itp. zaczynamy realizować swoje wyobrażenie o ogrodzie. Co wykonać po czym i dlaczego?

 

  1. INSTALACJE 

Przed zagospodarowaniem działki (ogrodu) myślimy o przeprowadzeniu instalacji elektrycznej lub innych (np. nawadniającej), jeżeli takie planujemy. Należy zrobić to po przeprowadzeniu robót ziemnych, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych (jak np. układanie nawierzchni), ponieważ ułożenie kabli elektrycznych lub rur do automatycznego nawadniania wymaga wykonania wykopów, które mogą uszkodzić założone na przykład wcześniej rabaty z kwiatami.


2. ŚCIEŻKI, TARASY itp.

Mogą one być ziemne lub – co trwalsze – wykonane z różnych materiałów (z kostki brukowej, płyt, kruszywa oraz innych materiałów wykończeniowych) – najlepiej ułożyć je się na ubitym mechanicznie podłożu, czyli podbudowie (najczęściej z tłucznia, żwiru lub piasku)


3. ALTANA, OCZKA WODNE, CZY PERGOLE I TREJAŻE – planujemy i ustawiamy je w odpowiednim miejscu, tak by pasowały do stylu ogrodu, powierzchni i naszych planów


4. ROŚLINY – sadzimy wg planu (prawie na koniec), aby nie uszkodzić ich podczas innych, wcześniejszych prac (np. montażu instalacji czy budowy nawierzchni, altany, placu zabaw itd.). Pamiętamy o odpowiednim doborze i odległościach sadzenia.

Dobór roślin to nie tylko posadzenie ich tam, gdzie są dla nich dobre warunki. Trzeba dowiedzieć się, jakie rozmiary osiąga dana roślina w wieku dorosłym i posadzić ją w takich odstępach i odległościach, żeby zapewnić jej przestrzeń i jednocześnie, by rośliny nie przeszkadzały sobie wzajemnie. Można oczywiście posadzić rośliny gęściej dla lepszego efektu w pierwszych sezonach. Jednak po 3-4 latach, kiedy zaczną się rozwijać i rozrastać, trzeba będzie je porozsadzać, aby nie tłoczyły się jedna na drugiej, co może wpływać na ich deformacje i utratę pokroju, kształtu charakterystycznego dla danej odmiany czy gatunku.

5. TRAWNIK – ostatni etap (po zakończeniu wszelkich prac ziemnych i budowlanych) to murawa, która daje poczucie ładu, stanowi doskonałe tło dla roślin użytkowych i ozdobnych oraz jest miejscem odpoczynku.

Uwaga! Nie zawsze trawnik jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w miejscach zacienionych lub na słabszej, piaszczystej glebie będzie on wymagał stałych nakładów i regeneracji. Warto też pamiętać, że trawnik potrzebuje intensywnego nawadniania i nawożenia, by prezentował się ładnie.

Aby wspierać bioróżnorodność oraz zmniejszyć zużycie wody na działce zaleca się ograniczać powierzchnię trawnika lub w ogóle zastępować go roślinami (np. bylinami lub krzewami okrywowymi) albo nawierzchniami przepuszczalnymi (np. żwir). 

Maciej Aleksandrowicz

Biuro Okręgu Mazowieckiego PZD

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów