Marzec to zwykle nie tylko start sezonu działkowego i początek wiosny, ale także rozpoczęcie nowego cyklu szkoleń dla nowych działkowców. W bieżącym roku dział ogrodniczy OZM PZD, zaplanował 12 trzydniowych spotkań szkoleniowych dla nowych działkowców. Jak wyglądają i dlaczego warto z nich skorzystać?
„Chciałoby się mieć taką działeczkę”
Nie słabnie zainteresowanie użytkowaniem działek w ROD, szczególnie wśród młodych ludzi i ich rodzin, dla których własny skrawek zieleni blisko miejsca zamieszkania to świetny sposób na wypoczynek i rekreację. Ponadto, dzięki własnej działce mogą realizować i rozwijać własne pasje ogrodnicze – tak dziś modną i promowaną uprawę własnych roślin użytkowych i ozdobnych. Do biura Okręgowego Zarządu wciąż dzwonią mieszkańcy zainteresowani użytkowaniem działek, z pytaniami, jak można znaleźć kontakt do wybranego ogrodu, bo – jak często mówią – „chciałoby się mieć taką działeczkę”.
„Warto było przyjść – na szkoleniu dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy”
Nie zawsze kandydaci na nowych działkowców mają czas i nie zawsze od razu zauważają pożytek z organizowanych dla nich szkoleń, które są ich przywilejem (nie obowiązkiem). Jednak Ci, którzy zdecydują się przyjść, posłuchać przekazywanych informacji, rozwiać własne wątpliwości, zapytać o szczegóły związane z uprawą działki, najczęściej wychodzą ostatniego dnia zadowoleni i zaskoczeni. „Jednak warto było przyjść – dowiedziałem się ciekawych rzeczy, o których nie wiedziałem” – mówią często uczestnicy kursu.
Jak są zorganizowane szkolenia? Czego można się dowiedzieć?
Wzorem lat ubiegłych szkolenie składać się będzie z 3 dni wykładowych – zajęcia będą się zaczynać w tym roku o godzinie 16:30 i trwać około 2 godziny (plus dyskusja i pytania).
Pierwszy dzień poświęcony będzie omówieniu elementów zagospodarowania działki (zgodnie z przepisami regulaminu ROD) oraz prawom i obowiązkom działkowca. Mowa będzie także o szczegółach ustawy, statutu, regulaminu oraz kwestiach związanych z umową dzierżawy działkowej, opłatach ogrodowych i wszelkich sprawach formalnych dotyczących użytkowania działek. Poruszane będą również kwestie dotyczące zagrożeń dla ROD, zasad usuwania drzew z terenu działek oraz wywozu i utylizacji odpadów. Zajęcia prowadzone są na zasadzie prezentacji z dyskusją, można spytać o każdą niejasną kwestię i rozwiać wątpliwości – to duża zaleta spotkania. Uczestnicy otrzymują też ustawę z pytaniami i odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
Drugiego dnia zapraszamy na wykład poświęcony drzewom i krzewom owocowym oraz ich uprawie, najlepszym odmianom, pielęgnacji. Trzeci dzień, to prezentacje dotyczące koncepcji modernizacji działki i altany, zasad planowania roślin oraz przedstawieniu wybranych, popularnych na działkach roślin ozdobnych oraz ich uprawy i pielęgnacji. Na zakończenie zajęć każdy nowy działkowiec otrzymuje zaświadczenie ukończenia kursu oraz ciekawe wydawnictwa związkowe, a także (już bezpośrednio z wydawnictwa „Działowiec”) roczną prenumeratę „Działkowca” oraz podręcznik początkującego działkowca.
Pierwsze zajęcia w 2019 roku zaplanowano na 11, 12 i 13 marca br. i będą się one odbywały każdego miesiąca wg terminarza (dostępnego na mazowiecki.pzd.pl/szkolenia), aż do grudnia.
Każdy nowy działkowiec kierowany jest na szkolenie przez Zarządy ROD za pomocą formularza skierowania na szkolenie, które uczestnik przynosi ze sobą na szkolenie. Więcej szczegółów na naszej stronie mazowiecki.pzd.pl w zakładce „Szkolenia”. Zapraszamy!