Informacje, Informacje OZM, Publicystyka

Nasadzenia w ROD – jak chronić krajobraz przed roślinami inwazyjnymi obcego pochodzenia?

Nasadzenia w ROD – jak chronić krajobraz przed roślinami inwazyjnymi obcego pochodzenia?

W trosce o stan i jakość rodzimego krajobrazu, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała dokument o nazwie „Kodeks dobrych praktyk. Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia”. Został on opracowany przez  grono ekspertów, a treść zaakceptowało 20 instytucji reprezentujących administrację publiczną, organizacje pozarządowe, jednostki naukowe oraz wiodące stowarzyszenia branży ogrodniczej. Publikacja zawiera zbiór zasad określających, jak postępować z roślinami należącymi do gatunków obcych, aby ograniczyć ich przenikanie z ogrodów i terenów zieleni do dzikiej przyrody. Zasady tam zawarte dedykowane są także działkowcom, zarządom ROD, w celu zwiększania świadomości dotyczącej problemu roślin inwazyjnych w krajobrazie.

 

Kodeks skierowany jest do osób zawodowo zajmujących się ogrodnictwem w zakresie produkcji i dystrybucji roślin, w szczególności do właścicieli szkółek roślin ozdobnych i szkółek leśnych, centrów i sklepów ogrodniczych, importerów roślin, a także tych, którzy projektują i zarządzają terenami zieleni: parkami, zielenią przydrożną, ogrodami działkowymi, terenami rekreacji i wypoczynku, terenami zdegradowanymi i poprzemysłowymi przeznaczonymi do rekultywacji itp.

Kodeks przeznaczony jest ponadto dla wszystkich osób uprawiających własne ogrody z roślinami ozdobnymi, owocowymi czy miododajnymi, którym bliska jest przyroda i które chciałyby się przyczynić do jej ochrony.

Jest to Kodeks dobrowolny, niewiążący prawnie, który dostarcza wskazówek dotyczących tego, jak postępować z uprawianymi roślinami obcego pochodzenia, aby ograniczyć ich przenikanie do siedlisk naturalnych i półnaturalnych. W Kodeksie znajdują się karty informacyjne o roślinach należących do inwazyjnych gatunków obcych stosowanych w ogrodnictwie. W karcie można znaleźć opis rośliny i praktyczne zalecenia, jak uprawiać ją w sposób bezpieczny dla rodzimej przyrody.

Poznanie, zaakceptowanie i stosowanie zasad proponowanych w Kodeksie może przyczynić się do ograniczenia lub wręcz zatrzymania procesu rozprzestrzeniania się obcych gatunków roślin o charakterze inwazyjnym – także w ogrodach działkowych. Warto wykazać wysoką świadomość i zrozumienie problemu, aby dać dowód troski o środowisko naturalne, którego cząstką są także ROD w miastach i poza nimi.

 

Z treścią kodeksu można zapoznać się klikając w poniższy link:

Kodeks dobrych praktyk Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia – pdf

 

opracowanie i zdjęcia:

Maciej Aleksandrowicz

źródło: GDOŚ

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów