W ostatnim czasie wydane zostały trzy korzystne dla ogrodów wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawach prowadzonych przez zespół prawny OZM PZD dot. uregulowania stanu prawnego gruntów zajmowanych przez Rodzinne Ogrody Działkowe.
W wyroku z dnia 29 listopada 2017 r. w sprawie o sygn. I SA/Wa 1100/17, który uprawomocnił się w dniu 20 marca 2018 r., WSA w Warszawie oddalił skargę wnioskodawcy na decyzje Prezydenta m.st. Warszawy i Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie o odmowie ustanowienia na jego rzecz prawa użytkowania wieczystego (na podstawie dekretu „Bieruta”). Sprawa dotyczyła gruntu o powierzchni 1.018 m2 zajmowanego przez ogród przy ul. Statkowskiego w Warszawie. Podstawą wyroku był fakt, iż zgodnie ze studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy, przedmiotowa nieruchomość znajduje się w strefie terenu zieleni urządzonej z udziałem terenów sportu i rekreacji.
W wyroku z dnia 21 lutego 2018 r. w sprawie o sygn. I SA/Wa 1723/17 (nieprawomocny), WSA w Warszawie uchylił zaskarżone przez OZM PZD, decyzje Prezydenta m.st. Warszawy i SKO w Warszawie o odmowie stwierdzenia nabycia prawa użytkowania nieruchomości zajmowanej przez ROD „Julianów” w Warszawie. Podstawą wyroku był fakt, że organy w toku postępowania nie przeprowadziły prawidłowo postępowania dowodowego w celu wyjaśnienia spełnienia wszystkich możliwych przesłanek nabycia prawa użytkowania przez PZD, przewidzianych w art. 76 ust. 1 oraz art. 75 ust. 6 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodów działkowych, ograniczając się jedynie do stwierdzenia nieudowodnienia spełnienia przesłanek z art. 76 ust.1.
Podobnie w wyroku z dnia 20 kwietnia 2018 r. w sprawie o sygn. I SA/Wa 1250/17 (nieprawomocny), WSA w Warszawie uchylił zaskarżone przez OZM PZD, decyzje Starosty Pułtuskiego i SKO w Ciechanowie o odmowie stwierdzenia nabycia prawa użytkowania nieruchomości zajmowanej przez ROD „Wojskowy” w Pułtusku. Podstawą wyroku był fakt, że organy w toku postępowania nie przeprowadziły prawidłowo postępowania dowodowego w celu wyjaśnienia spełnienia przesłanek nabycia prawa użytkowania przez PZD.
Uzyskano również korzystny wyrok w sprawie likwidacji części ROD „Walter” w Radomiu na podstawie „specustawy drogowej”. Wyrokiem z dnia 19 października 2017 r. w sprawie o sygn. VIII SA/Wa 259/17, WSA w Warszawie – Wydział Zamiejscowy w Radomiu, uchylił zaskarżone przez OZM PZD decyzje Prezydenta Radomia i Wojewody Mazowieckiego, odmawiające przyznania gruntu zastępczego na odtworzenie zlikwidowanej części ROD „Walter” w związku z budową drogi publicznej.