Bardzo często, utrzymanie trawnika w dobrej kondycji jest o wiele trudniejszym wyzwaniem niż jego założenie. Szczególnie ważny jest okres po zimie, ponieważ właśnie wtedy mogą pojawiać się kłopoty z trawnikiem, które najczęściej rzutują na jego wzrost w ciągu całego sezonu. Jakie zabiegi warto wykonać po zimie, by trawnik szybko się zregenerował? Jakie są najczęstsze problemy z trawnikiem?
Wałowanie
Bardzo często po zimie darń zostanie kępami uniesiona ponad podłoże. Bez naszej ingerencji trawnik w tych miejscach może uschnąć. Wymaga to wówczas zastosowania wału. Oprócz skutecznego dociśnięcia darni do podłoża, uzyskamy również wyrównanie murawy i wilgotnego po zimie podłoża.
Napowietrzanie (aeracja)
Napowietrzanie trawnika przeprowadza różnymi metodami – najczęściej ręcznie, za pomocą np. wideł, wbijając je w podłoże na głębokości korzeni, tj. – ok. 10 cm, lub stosując wały z kolcami lub specjalne nakładki na buty. Częstość napowietrzania – w zależności od potrzeb i intensywności eksploatacji trawnika zazwyczaj w okresie wiosennym lub częściej letnim (1 – 2 razy).
Można skorzystać także z tzw. aeratorów w płynie do trawników, które napowietrzają i rewitalizują trawnik oraz przywracają mu zdrowy wygląd. Gleba staje się lżejsza, mniej zbita i do korzeni szybciej dociera woda, tlen i nawóz. Zabiegi te mają na celu poprawę struktury darni, gdyż podczas użytkowania trawnika dochodzi do jego udeptywania (ubijania) i filcowania.
Wertykulacja
Wertykulacja, czyli cięcie darni, zapobiega filcowaniu, tj. tworzeniu się zbitej warstwy składającej się ze ściętych źdźbeł, obumarłych wierzchnich korzeni, chwastów, mchu. Zabieg przeprowadza się w zależności od potrzeb, ale przynajmniej raz wiosną, na głębokość wierzchniej warstwy korzeni. Służą do tego specjalne grabie z szerokimi ostrzami lub wały talerzowe.
Wiosenna dosiewka
Zdarzyć się może, że np. po zimie wypadnie nam fragment trawnika. Niezbędne wówczas będzie jego dosianie. Za pomocą grabi lub wertykulatora spulchniamy takie miejsce i podsypujemy 1 – 2 cm warstwą mieszanki żyznej ziemi i piasku i ubijamy. Dopiero na takie podłoże wysiewamy nasiona trawy, przykrywamy 0,5 – 1 cm warstwą torfu odkwaszonego z piaskiem i całość ugniatamy wałem. Po wysianiu nie zapominajmy o ostrożnym podlewaniu.
źródło: target.com.pl
Najczęstsze problemy z trawnikiem po zimie:
I. Puste place po wschodach nasion
Przyczyna: Niewystarczające przykrycie nasion w wyniku niestarannego grabienia
Rada: Dosiewamy trawę (zgodnie z opisem powyżej).
II. Pola żółknącej trawy
Przyczyna: Niestarannie usunięte cegły i inne pozostałości w glebie po budowie, a także psi mocz.
Rada: Konieczne może okazać się założenie trawnika od nowa.
III. Bladozielona i wolno rosnąca młoda trawa
Przyczyna: Brak nawożenia podłoża przed siewem.
Rada: Zastosować jeden z nawozów granulowanych do trawników.
IV. Trawa rośnie kępami
Przyczyna: Wysianie niedostatecznej ilości nasion.
Rada: Odnowienie trawnika
V. Wiosenne ubytki darni
Przyczyna: Gnicie pod wpływem choroby grzybowej określanej jako pleśń śniegowa.
Rada: Nie należy chodzić po trawie przykrytej śniegiem. Zastosować środek przeciwgrzybowy np. Polyversum WP, a następnie odpowiednio przygotować glebę i dosiać trawę.
VI. Czarcie kręgi – ciemne koła na powierzchni trawy
Przyczyna: Różne gatunki grzybów, które tworzą się na starej sfilcowanej darni.
Rada: Konieczne jest napowietrzanie gleby oraz pionowe cięcie darni. Następnie stosujemy nawożenie wieloskładnikowe z dodatkiem nawozów azotowych.
Maciej Aleksandrowicz
OZ Mazowiecki