20 listopada 2015 r. zakończyła się przed sądem II instancji pozytywnie dla PZD jedna z wielu spraw, jakie toczą się przed sądami powszechnymi z powództwa Miasta st. Warszawy przeciwko Polskiemu Związkowi Działkowców o wydanie nieruchomości.
Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację Miasta st. Warszawy od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, którym orzeczono o oddaleniu powództwa Miasta st. Warszawy o wydanie nieruchomości, na której położony jest jeden z warszawskich rodzinnych ogrodów działkowych znajdujących się w strukturach PZD.
W uzasadnieniu wyroku sądu I instancji, jak i w ustnych motywach rozstrzygnięcia, wydanego przez sąd II instancji wskazano, że pozew Miasta st. Warszawy nie zasługiwał na uwzględnienie przede wszystkim z tego powodu, iż legitymacja bierna w takim procesie (a więc uprawnienie do występowania w konkretnym postępowaniu w charakterze strony) co do nieruchomości objętej przedmiotem postępowania nie przysługiwała Polskiemu Związkowi Działkowców, gdyż nieruchomość pozostawała we władaniu działkowców. Sądy wskazały, że przedmiotem roszczenia windykacyjnego (jakim jest roszczenie o wydanie nieruchomości) przeciwko Polskiemu Związkowi Działkowców mogła być ta jedynie część spornej nieruchomości, którą PZD faktycznie włada, a która nie została oddana w dalsze posiadanie zależne osobom korzystającym z rodzinnych ogrodów działkowych.
Podobny stan faktyczny występuje w pozostałych sprawa, jakie toczą się z powództwa Miasta st. Warszawy p-ko PZD o wydanie nieruchomości.
Ilona Ziomek
Radca prawny OZM PZD