Informacje, Informacje OZM, Informacje z okręgu, Sprawy działkowców

Spalanie odpadów roślinnych na działkach niszczy reputację działkowców i ROD

Spalanie odpadów roślinnych na działkach niszczy reputację działkowców i ROD

200px-Large_bonfire

Okręgowy Zarząd Mazowiecki Polskiego Związku Działkowców po raz kolejny przypomina wszystkim władzom ogrodowym oraz samym działkowcom, że na terenie rodzinnych ogrodów działkowych zgodnie z prawem obowiązującym w PZD, a także z uchwalonymi przez Sejmik Województwa Mazowieckiego Programami Ochrony Powietrza (uchwały nr 162/13 z dnia 28 października 2013r.; Nr 186/13 z dnia 25 listopada 2013r. oraz Nr 184/13 z dnia 25 listopada 2013r.) stanowiącymi obowiązujące prawo miejscowe w zakresie ochrony powietrza na terenie aglomeracji warszawskiej obowiązuje kategoryczny zakaz spalania pozostałości roślinnych na terenie m. st. Warszawy. Zabronione jest także wypalanie traw, liści, gałęzi czy śmieci na terenie ogrodów działkowych i taki czyn stanowi wykroczenie na podstawie art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

 

Corocznie, szczególnie w okresie jesieni, ale także w czasie całego okresu wegetacyjnego, powraca temat spalania odpadów roślinnych w ogrodach działkowych i co za tym idzie uciążliwego zadymiania otoczenia. Każdego roku także do OZM PZD, jak i KR PZD docierają liczne sygnały w sprawie spalania odpadów na terenach ROD. Ale te sygnały docierają przede wszystkim do urzędów dzielnicowych, gdzie okoliczni mieszkańcy składają skargi na niewłaściwe postępowanie z odpadami zielonymi.

W związku z tym, Okręgowy Zarząd Mazowiecki Polskiego Związku Działkowców po raz kolejny przypomina wszystkim władzom ogrodowym oraz samym działkowcom, że na terenie rodzinnych ogrodów działkowych zgodnie z prawem obowiązującym w PZD, a także z uchwalonymi przez Sejmik Województwa Mazowieckiego Programami Ochrony Powietrza (uchwały nr 162/13 z dnia 28 października 2013r.; Nr 186/13 z dnia 25 listopada 2013r. oraz Nr 184/13 z dnia 25 listopada 2013r.) stanowiącymi obowiązujące prawo miejscowe w zakresie ochrony powietrza na terenie aglomeracji warszawskiej obowiązuje kategoryczny zakaz spalania pozostałości roślinnych na terenie m.st. Warszawy. Ponadto na podstawie obowiązujących przepisów zabronione jest wypalanie traw, liści, gałęzi czy śmieci na terenie ogrodów działkowych i taki czyn stanowi wykroczenie na podstawie art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Okręgowy Zarząd Mazowiecki Polskiego Związku Działkowców zwraca ponadto uwagę, iż na podstawie § 68 pkt 5 obowiązującego od 1 stycznia 2016 roku Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego zabronione jest spalanie na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego wszelkich odpadów i resztek roślinnych. Zarządy ROD, jak i sami działkowcy powinni dbać o porządek i przestrzeganie przepisów.

Zarządy ROD powinny zabiegać o to, by działki były wyposażone w kompostowniki, a resztki roślinne były kompostowane lub umieszczane w specjalnych pojemnikach na odpady zielone (dotyczy odpadów nie nadających się do kompostowania). Nie zaleca się kompostowania zakażonych liści w przydomowych kompostownikach natomiast kompostowanie innych odpadów zielonych jest najwłaściwszym sposobem zagospodarowania pozostałości roślinnych na terenach zieleni w ogrodach przydomowych i działkowych.

W związku z uciążliwościami dla okolicznych mieszkańców jakie powoduje wypalanie różnego rodzaju odpadów, OZM PZD prosi działkowców o potraktowanie sprawy poważnie i przestrzeganie obowiązujących przepisów.

Załącznik do pobrania: komunikat na tablice ogrodowe – zakaz spalania

MG/OMA

 

Zobacz także: Mieszkańcy miast skarżą się na działkowców. Powodem jest łamanie zakazu spalania 

 

 

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów