Informacje, Informacje OZM, Ogrody Warszawskie - bieżące informacje, Z życia ROD

Posiedzenie zespołu ds. regulacji stanu prawnego warszawskich ROD

Posiedzenie zespołu ds. regulacji stanu prawnego warszawskich ROD

DSCN673616 października br. w Urzędzie Miasta st. Warszawy odbyło się kolejne spotkanie zespołu ds. regulacji stanu prawnego warszawskich ROD.

Ze strony władz miasta w spotkaniu udział wziął wiceprezydent Warszawy Pan Jarosław Jóźwiak oraz dyrektor Biura Prawnego UM Pani Maria Młotkowska, a także dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Pan Marcin Bajko. Natomiast OZM PZD reprezentowała wiceprezes Okręgu Pani Agnieszka Bąk, przewodnicząca komisji warszawskiej OZM PZD Pani Halina Kosicka oraz radca prawny OZM PZD Ilona Ziomek. W spotkaniu wzięli także udział zaproszeni przez władze Warszawy przedstawiciele różnych stowarzyszeń ogrodowych.

Głównym tematem spotkania zespołu było omówienie szczegółów i zatwierdzenie wzoru wniosku o stwierdzenie prawa użytkowania gruntu. Przedstawiciele władz Miasta poinformowali, iż po rozpatrzeniu sugestii OZM PZD z poprzedniego spotkania, utrzymane zostaną jednak wymogi dotyczące załączników do wniosku. Chodzi o konieczność przedstawienia mapy terenu ogrodu oraz syntetycznego opisu historii ogrodu. Wszystkie wnioski będą rozpatrywane według przedstawionego wzoru wniosku. Zaznaczono jednak, że brak mapy nie będzie oznaczał wstrzymania rozpoznawania wniosku. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie i w przypadku braków we wnioskach będzie wysłane wezwanie do ich uzupełnienia.

Dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami poinformował, że złożone dotąd przez OZM PZD wnioski z artykułu 76 ustawy o ROD będą rozpatrywane, ale konieczne jest dołączenie do nich wszystkich brakujących załączników, czyli głównie map ponieważ Miasta nie stać na ich sporządzanie. Stwierdził też, że w najbliższym czasie będzie wydanych 6 decyzji stwierdzających prawo użytkowania terenu oraz że nie przewiduje się umorzeń ani zawieszeń postępowań.

„Tempo rozpatrywania wniosków o stwierdzenie prawa użytkowania terenu zależy od prawidłowości i kompletności złożonych dokumentów” – stwierdził lakonicznie wiceprezydent Warszawy Pan Jarosław Jóźwiak, podsumowując część posiedzenia poświęconą wzorowi wniosku.

Zaznaczyć należy, że stanowisko OZM PZD w tej sprawie jest niezmienne – składanie załączników do wniosków nie jest obligatoryjne, ponieważ żadne przepisy prawa tego nie nakazują. Ponadto nie można także zgodzić się na to, aby do udziału w posiedzeniach zespołu zapraszane były stowarzyszenia ogrodowe, jak np. Kamieńczyk, które nie mają żadnego wpływu na sprawy ogrodów działkowych w Warszawie. Warto przy tej okazji podkreślić, że prezydent Warszawy ma wpływ jedynie na problemy ogrodów w Warszawie i tylko o nich powinna być mowa.

W dalszej części posiedzenia, prowadząca spotkanie dyrektor Biura Prawnego UM Pani Maria Młotkowska zaproponowała, aby kolejne spotkania zespołu miały charakter plenarny, tak by w posiedzeniach mogli brać udział zapraszani działkowcy. Chodzi o to, aby Miasto mogło wyjść naprzeciw potrzebom ogrodów działkowych i pomóc w najważniejszych problemach, z którymi działkowcy na co dzień się zmagają. Miałaby być to merytoryczna pomoc w zakresie rozbudowy altan, hodowli zwierząt oraz ochrony środowiska, w tym zasad wycinki drzew. Pani dyrektor postawiła także wniosek, aby do składu zespołu włączyć stowarzyszenie ogrodowe „Kamieńczyk”, co jest o tyle dziwne, iż nie ma ono nic wspólnego ze sprawami ogrodów warszawskich. Wniosek został przyjęty.

W trakcie dyskusji przedstawiciele stowarzyszeń ogrodowych, tradycyjnie już stawiali PZD absurdalne zarzuty, iż nie pomaga on wyłączonym z jego struktur stowarzyszeniom, utrudnia ich działanie i odmawia wsparcia, również finansowego. Argumenty te spotkały się ze zdecydowaną reakcją strony OZM PZD. Wiceprezes OZM PZD Pani Agnieszka Bąk przypomniała, iż procedura wyłączania się ze struktur PZD jest jasno określona w ustawie o ROD i Związek nikomu nie utrudniał, ani nie zmuszał do wyłączenia  się.

Dużo miejsca w czasie dyskusji poświęcono także problemom z jakimi borykają się na co dzień stowarzyszenia ogrodowe i potrzebują pomocy Miasta. Chodzi głównie o wywóz odpadów zielonych, pozbywanie się materiałów zawierających azbest oraz wycinka drzew. Zgłoszone problemy mają być uwzględnione w programie kolejnych posiedzeń zespołu.

Na zakończenie spotkania przedstawiona została prezentacja multimedialna, omawiająca Program „Warszawa Przyjazna Seniorom”, którego realizację przewidziano na lata 2013-2020. Jego główne założenia to wdrażanie sposobów aktywizacji społecznej seniorów.

Posiedzenie zespołu i jego rezultaty ponownie trudno uznać za korzystne dla działkowców i nie przyniosło ono wielkich przełomów. Za niepokojący należy także uznać fakt, iż w harmonogramie spotkań na 2016 rok znajdują się głównie kwestie dotyczące prospołecznych działań w ogrodach  oraz współdziałanie Miasta z ogrodami w zakresie ochrony środowiska. Widać więc, iż władze Miasta dyskusję na temat regulacji stanu prawnego ROD w Warszawie uznają za zamkniętą i w opinii urzędników piłeczka jest teraz po stronie działkowców.

oma

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów